Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Sange

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Crysella Blythe
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 25/11/2010
Numar mesaje : 231
Varsta : 24
Warning : 0%
Casa : Cercetasi
Reputatie : 88
Galeoni : 181
Animal : Bufnita neagra-Amra
Functii : Vanzatoare Vâjthat Magic;

MesajSubiect: Sange   Lun Dec 13, 2010 3:19 am

Am dat search si m-am uitat in toata "Cafeaneaua" fara sa gasesc un subiect asemanator. Daca s-au dezbatut aceste lucruri in cadrul unui alt subiect imi cer scuze.

Saptamana trecuta am avut un proiect pentru stiinte si era vorba, printre altele, si de grupele de sange. Cautand diverse informatii pe internet am gasit articolul de aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/grupele-de-sange-si-personalitatea_6021

Mi s-a parut intrigant. Auzisem totusi de ideea care sta la baza interdictiei membrilor anumite secte de a dona sau de a primi sange si, la cursurile de gnoza, aflasem mai multe detalii despre consecintele asupra personalitatii/caracterului a donarii de organe si ca influenta primirii de sange era aproape nula, asa ca nu mi-am mai pus prea multe intrebari cu privire la influenta sangelui. Dar de credinta aceasta populara japoneza chiar n-am mai auzit inainte.

Totusi, ce m-a enervat la articol: cum naiba sa zici la inceput "in mitologia japoneza" si apoi sa afirmi negru pe alb ca existenta grupelor de sange e cunoscuta de-abia din 1901 si, mai mult de-atat, de-abia in 1916 doctorul ala japonez a publicat prima cercetare cu privire la conexiunile dintre grupele de sange si temperament? Sau cuvantul ''mitologie'' si-a schimbat sensul intre timp si nu stiu eu?

In fine, am deschis topicul asta pentru ca eram curioasa sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari de la cat mai multe persoane:

1. Care este grupa ta sanguina si RH-ul?
2. Ai donat vreodata sange sau ai vrea sa donezi?
3. Crezi ca grupa de sange influenteaza personalitatea?
4. Iti este frica/simti repulsie cand vezi sange? Ai ajutat vreodata pe cineva care s-a ranit destul de grav si a pierdut mult sange?

Primele doua intrebari au legatura cu proiectul de la Stiinte, insa 3 si 4 le-am pus doar pentru a-mi raspunde la o anumita curiozitate.

Si raspunsurile mele:
Grupa mea sanguina este 0. Despre RH nu mi s-a zis niciodata nimic, dar avand in vedere ca 85% din populatie il are pozitiv, sunt foarte sigura ca il am si eu pozitiv. Totusi, as fi fericita sa fie si eu "Type 0 Negative" Laughing Da' chiar, mi-a venit ideea sa ma uit pe niste analize de sange mai vechi, poate o scrie acolo.
Nu am donat niciodata, dar as vrea sa o fac pe viitor. Nu de alta, dar stiu cazuri de oameni care au fost in pericol de moarte pentru ca nu se gaseau donatori pentru o transfuzie, ei avand o grupa de sange rara.
Nu m-am informat suficient ca sa-mi formulez niste argumente (aproape) solide. Decat sa flecaresc aiurea mai bine zic ca habar n-am.
4. Iti este frica/simti repulsie cand vezi sange? Ai ajutat vreodata pe cineva care s-a ranit destul de grav si a pierdut mult sange? Daca da, ti-ai pierdut cumpatul? Daca nu ai ajutat pe nimeni in situatia aceasta, crezi ca ti-ai pierde cumpatul?
Mie personal nu mi-a fost niciodata sila sa vad sange, chit ca-i vorba de al meu, de al rudelor/prietenilor/amicilor mei sau pur si simplu al necunoscutilor. Intr-un fel sunt fascinata de sange... si nu cred ca e datorita multitudinii de carti si filme cu vampiri pe care le-am citit/vazut si care imi plac. Si da, am ajutat cu ceva ani in urma o persoana care aproape a murit din cauza hemoragiei cauzata de rani si fracturi multiple. Nu mi-am pierdut cumpatul, chit ca nu era un strain. Banuiesc ca as fi buna de asistenta Laughing

:hp11:

[i]Odi et amo. Quare id faciam, fortasse requiris?
Nescio, sed fieri sentio et excrucior. [/i]

Catullus

[i]Nox mihi prima venit! Primae da tempora nocti!
Longius in primo, Luna, morare toro.
Tu quoque, qui aestivos spatiosus exigis ignes,
Phoebe, moraturae contrahe lucix iter.[/i]

Propertius [/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rosalie Andrews Blackfire
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 12/09/2010
Numar mesaje : 4667
Varsta : 23
Casa : Adult
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 751
Galeoni : 2968
Animal : Bufnita alba-Sabri
Functii : Profesoara "Previziuni despre viitor"; Angajată la "Vrajustitie"

MesajSubiect: Re: Sange   Lun Dec 13, 2010 4:38 am

Inca nu stiu...sper ca nu e o problema daca completez aici fara sa stiu aspectul asta:D

Nu am donat,dar mi-ar face mare placere sa fac asta pentru a ajuta alte persoane. Am oameni apropiati care doneaza des sange pentru ceilalti si nu au nici o problema. Totul este daca vrei sa faci asa ceva.

Da,este posibil asa ceva. Dar nu sunt sigura. In egala masura s-ar putea sa depinda un comprtament de cu totul altceva.
4. Iti este frica/simti repulsie cand vezi sange? Ai ajutat vreodata pe cineva care s-a ranit destul de grav si a pierdut mult sange?

Da,mi s-a intamplat sa ajut...Cu bandaje si chestii din acestea. Dar dupa cum am mai spus,nu am donat inca sange. Cand eram mai mica simteam o oarecare repulsie pentru sange,dar acum nu mai am treaba. Uitandu-ma la seriale de medicina mi-am dat seama ca nu este chiar atat de groaznic cum pare. Pe mina carierra de medic ma atrage foarte mult,deci as putea spune ca pentru asa ceva trebuie sa 'suporti' vederea unui pacient plin de sange.

[color=orange] Your mind is the scene of the crime.
Powerplay doar la: Bell,Lily,Tamara,Raizen,Kayla, Alice Morris, Eveline,Ginny. [/color]

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://gbianca2.wordpress.com
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 02/10/2009
Numar mesaje : 7042
Stare Relatie : Intr'o relatie cu Alec Meester
Reputatie : 1679
Galeoni : 915
Animal : Cissy - pisica Albastru de Rusia
Functii : Ajutător pentru bibliotecă; Profesoara de "Farmece"

MesajSubiect: Re: Sange   Lun Dec 13, 2010 6:05 am

Nu stiu sigur , dar probabil am B3.

Nu am donat , dar daca as fi nevoita , as face'o.

Dupa parerea mea , orice este posibil . Cred ca sangele poate ajuta si la formarea caracterului .

Am ajutat o singura data , dar imi este foarte greu sa stau in prezenta cuiva ranit . Mi se face greata de la sange si deobicei cand fac analize , lesin .

[font=Georgia][center][color=#800000][b][size=18]- Bella Emily Rose -[/size]

[size=13]" I will always love you "
[i]Because deep down inside
there is a part of you that feels for her. [/i]

[/b]
[right][b][i]I love you , Dess.[/i]

[/b][/right] [/color][/center][/font][/size]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://live-love-dream.blogspot.com/
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 17/03/2010
Numar mesaje : 4338
Varsta : 21
Casa : Astropufi
Reputatie : 675
Galeoni : 292
Animal : Bufnita alba - Abigail
Functii : Vanzatoare "La Trei Mături"; Profesoara "Aparare contra magiei negre"; Sef de Casa la Astropufi

MesajSubiect: Re: Sange   Lun Dec 13, 2010 6:37 am

Din cate stiu, la ultima mea analiza de sange despre care am avut si eu ceva informatii din rezultate, am AB Thinking
Nu am donat, dar mi'ar placea sa donez Very Happy Mai ales ca doar 6% din populatia Romaniei au grupa mea sanguina
Pai, nu stiu sigur daca are legatura cu grupa sanguina, poate sunt doar lucruri gasite in comun la mai multe persoane cu grupa asta de sange, dar am citit articolul ala, si proprietatile pentru grupa AB mi se potrivesc caproape in totalitate
Nu ma deranjeaza sa vad sange, sunt obisnuita de mica, jumatate din perioada I-IV am petrecut'o prin spitale, dar nici nu pot sa spun ca imi face placere. Cat despre ajutat, pot sa spun ca eu insumi am avut o rana destul de grava la mana, si am pierdut mult sange[imaginati'va ecuatia asta: lama cutit+piele intre degetul mare si aratator, mana dreapta=durere+sange] si doar m'am speriat, dar nu din cauza sangelui, ci din cauza ranii in sine. Iar acum vreo 2-3 ani, o verisoara si'a taiat buricul dgetului, destul de urat, si partea proasta era ca eram la tara, bunica mea era plecata, si pana sa ajunga acasa sa o ducem la femeie din sat care a fost asistenta, am ingrijit'o eu si sora mea, si, nu m'a dranjat deloc sangele Very Happy

Imi cer scuze daca sunt atat de deschisa cand vine vorba de sange, am incercat sa nu descriu pe lar, poate citesc persoane carora nu le place sangele Very Happy

[font=georgia][b][i][color=#87ceeb]
[/color][/center][/i][/font][/b][center][b][font=magicmedieval][size=20][color=black]B[u]G[/u]S Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/georgasweet
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: Sange   Lun Dec 13, 2010 6:39 am

^Al, no problem. Laughing

Nu stiu exact, dar presupun ca o sa aflu cand o sa-mi fac buletin la anul. tongue
Nu, dar as dona cu mare placere.
No way. Poate doar imunitatea..numarul de leucocite, hematii..insa nu influenteaza cu nimic personalitatea. Sunt doua chestii diferite. =]]
In niciun caz, nu imi este deloc scarba si nici nu am repulsii la vederea sangelui. Smile
Da, am ajutat, persoana respectiva se ranise grav la antebrat si a avut hemoragie, iar o fata a si lesinat cand l-a vazut. Mda, ce sa le fac colegilor care se imbrancesc si se izbesc de tabla? Pe deasupra are si coltul ascutit. Straight face

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 22/07/2007
Numar mesaje : 5919
Varsta : 22
Reputatie : 374
Galeoni : 60

MesajSubiect: Re: Sange   Lun Dec 13, 2010 10:17 am

wii m'a obsedat o perioada sa le aflu grupele sangvine celorlalti:)) nu m'am gandit la un thread;))
1. grupa mea e tot 0. noi suntem cei mai smecheri:>. si la Rh habar n'am. probabil pozitiv:)) de ex mama are B+ (avand in vedere ca mama ei are AB nu se putea 0 de pilda) si tata avea 0negativ (proud of him:)) ). asa..e o increngatura:))
2. nu..trb sa fii major...asa stiam O__O si nu as dona.nu din zgarcenie [nu te afecteaza cu nimic sa donezi acolo putin], ci din frica.fobie de ace:)) de fapt e de plans:-s
3. am citit odata ceva.. despre grupa 0..si imi amintesc ca mi se potrivea:O:O ceva cu introvertit, independent, prefera armonia [aici, ma rog, merge cu zodia mea Balanta:))] si erupe cand e calcat pe nervi:)) naiba stie.oricum e o tampenie.e la fel ca zodiacul chinezilor.cum frate sa bagi in aceeasi oala oamenii nascuti in acelasi an.parca repartitia pe 12luni e altceva, +ca mi se potriveste absolut TOOT la zodia mea -> daar frica de izolare si singuratate, de pilda, e in contradictie cu caracterul solitar specific grupei sang.01.
4. singura meserie pe care mi'o inchipui pt mine e de doctor [nush, mi s'ar potrivi si psiholog (de fapt tot un fel de doctor e:-?)..ceva care sa ajute oamenii, oricum. sau o cariera ce necesita diplomatie.dar nu ar fi profitabil:))], dar mi'e groaza de sange.stiu ca e aiurea, dar plang cand trebe sa imi fac analizele..nu de fatza cu cineva doamne /:) dar mi'e ataat de fricaa:-s sper sa dispara cu timpul chestia asta.. habar n'am de ce, nu fac urat la sange in sine, ci la ideea ca provine din corp.nush cum sa explic, urasc ideea de a extrage sange:))
in fapt nu ma deranjeaza DELOC sangele altora, doar la al meu imi dau sufletul.parca ar fi raie sau mai stiu eu ce:)).
Sus In jos
Ema Snow
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 03/10/2010
Numar mesaje : 1156
Casa : Ochi-de-Soim
Stare Relatie : with Daniel
Reputatie : 243
Galeoni : 222
Animal : Husky Siberian-Ariadne; bufnita alba-Artemait; Leopard de zapada-Toothless
Functii : Vanzatoare "La Trei Maturi"

MesajSubiect: Re: Sange   Mar Dec 14, 2010 8:57 pm

Grupa 0 cu RH pozitiv

Nu am donat niciodata sange pana acum, dar mi-ar placea sa o fac. Ma gandesc ca as putea ajuta pe cineva din moment ce sunt donator universal.

Buna intrebare. Sincer, desi cred ca zodiile influenteaza personalitatea, nu consider ca si grupele de sange o fac. Am auzit de chestia ca grupei AB IV ii apartin persoane mai... rasfatate, dar cunosc cazuri pe viu ce demonstreaza contrariul (si sunt chiar multe). Deci nu, nu cred asta.

Personal, nu mi-e nici frica si nici nu simt repulsie. Ai mei povestesc destul de mult despre ziua lor la servici, incluzand adesea discutii despre cazuri, asa ca pot spune ca am fost oarecum obisnuita cu ideea inca de mica (mama e medic la Urgente, tata pompier la SMURD).
De ajutat, da. Acum doi ani, verisoara mea s-a taiat cu cutitul. Ea are prin mostenire genetica o problema cu coagularea sangelui, asa ca a fost dificil din punctul asta de vedere. Dar am ajuns repede la spital si s-a rezolvat,desi a fost putin 'anemica' urmatoarele 2-3 zile.

[color=blue][b]Wit beyond meansure is man's greatest treasure![/b][/color][/center]
[b][center][color=#04d4f0]"Hope is the thing with feathers, that perches in the soul, and sings the tune without the words, and never stops at all." (Emily Dickinson)[/color][/center][/b]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: Re: Sange   Mar Dec 14, 2010 9:50 pm

Grupa sanguina e cel mai probabil A2 [tin minte de la analize ca era A1 sau A2, dar cum a doua este cea mai frecventa, probabil si eu am la fel]. RH-ul e pozitiv fara indoiala, pentru ca ambii parinti il au pozitiv.

Nu pot dona inca, pentru ca trebuie sa ai 18 ani. Dar probabil ca as face-o. Acum am o "fobie" pentru ace [te inteleg, Ginny Laughing], dar daca voi reusi sa fac o cariera militara va trebui sa ma obisnuiesc. Un militar face analize si i se ia sange in permanenta, o data la o luna cand merge in misiuni si o data la cateva cand nu. Sanatatea e pe primul loc acolo.

Nu stiu ce sa zic.. Am citit ce scria la grupa de sange A si mi se potriveste foarte bine. E posibil sa fie vreo legatura.

Nu.
Nu simt nimic atunci cand vad sange. E ceva prea normal, dupa parerea mea, ca sa simt repulsie sau sa-mi fie frica.
Da, am ajutat. Acum cativa ani prietena mea cea mai buna s-a taiat la glezna destul de urat, rana era adanca. Dar tot ce am putut sa fac a fost sa i-o bandajez ca sa oprim sangerarea, iar mai apoi s-a ocupat tatal ei. Smile

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 01/01/2008
Numar mesaje : 3095
Varsta : 32
Stare Relatie : Intr-o relatie cu Kayla A. Summers
Reputatie : 817
Galeoni : 65
Animal : 'Sarsar' - Lup
Functii : Manager la Gringotts

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 2:49 am

Hehe, dar ce trist e sa fii fata si sa lesini cand vezi sange. Ahahaha Laughing Cam des cu lesinatu asta

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.thugnature.info
Kasumi Mikoto
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 16/01/2010
Numar mesaje : 693
Varsta : 19
Casa : Ochi-de-Soim
Reputatie : 68
Galeoni : 59
Animal : Motan "Albastru de Rusia"-Mizu

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 3:26 am

-Sa nu generalizam. Desi ma uit la mama si iti dau dreptate. Pe mama trebuie s-o culegi de pe jos daca se taie Laughing .
Citez:
In mitologia Japoneza, se presupune ...
Si asta m-a facut sa continuai.
Da... eu si Japonejii...
Citez:
- Purtatorii grupei sanguine 0 au in general tendinta de a fi solitari;
- Sunt persoane intuitive, focalizate, independente, increzatoare, cu calitati de lideri;
- In cele multe situatii prefera sa se bazeze pe fortele proprii;
- Persoane organizate si determinate, care de cele mai multe ori isi ating obiectivele propuse;
Eu? Serios? Bine, e clar, eu nu am grupa sanguina 0...

Citez:

avand o circulatie sanguina deficitara.
Parca doar asta seamana cu mine...
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 31/01/2010
Numar mesaje : 8827
Stare Relatie : In a relationship with Edward Rochester
Reputatie : 1860
Galeoni : 32
Animal : Bufnita alba - Eowyn;
Functii : Ajutător în aripa spitalului; Sef de Casa la Cercetasi; Job Manager

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 3:33 am

Sange Devil vad si eu topicul asta..nu, nu sunt o maniaca a sangelui..doar ca ma fascineaza structura lui, modul in care este atat de necesar organismului si tot meniul.
La grupa de sange..am 0 pozitiv [cred..ambii parinti au grupa 0 si Rh'ul pozitiv, deci sunt sanse mari sa am si eu la fel].
Nu am donat sange..cum a zis si Iss, pana la 18 ani nu ai voie..dar dupa ce voi implini aceasta varsta, cu siguranta voi dona..e un gest caritabil..si iti face bine si propriului organism..
Grupa de sange si personalitatea Thinking eu una nu cred ca are o legatura..adica, nu stiu..zodia ca zodia, dar si grupa de sange sa'ti influenteze personalitatea..
Si la chestia cu repulsia..nu simt nimic..indiferent daca e vorba de sangele meu, sau al altcuiva..pur si simplu mi'e indiferent..si am urmat niste cursuri de prim ajutor..deci, ma descurc cand vine vorba de o hemoragie [fie ea una mica si prapadita, capilara, sau masiva, arteriala]..in plus, vreau sa fiu chirurg..deci, nu cred ca as avea vre'o sansa daca mi'ar fi frica sau as avea o repulsie fata de sange..

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/Lexie95
Crysella Blythe
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 9:15 am

Raizen Isildur a scris:
Hehe, dar ce trist e sa fii fata si sa lesini cand vezi sange. Ahahaha Laughing Cam des cu lesinatu asta

Cred ca asta se aplica doar proastelor. Sincer acum, atunci cand o ruda de-a mea a avut hemoragie si era sa moara, pierdea sange in torente... barbatii din familie stateau si se uitau si nu faceau nimic. Sau poate faceau, dar nu era util. Sau nu-mi amintesc eu. Si n-am memorie proasta... Mama si sora-sa i-au facut garou si au sunat la salvare, si pentru ca salvarea nu mai venea, l-au suit in masina... si cel mai crizat, plans si par rupt si tot tacamul, era VARA-MIU. Exact. Un baiat. Eu ma asteptam sa faca urat vara-mea. El era mic totusi, dar... nu-mi amintesc sa fi lesinat careva. Bine, bunica-mea era sa o faca, dar mentionez ca bunica-mea chiar e genul de femeie... hmm... necunoscatoare. Am mentionat de categoria ei mai devreme.

Si bine, asta e doar o chestie prin care am trecut eu. Dar totusi, Raizen... tu ai auzit de fete care lesina de fiecare data cand le vine Mos Craciun? Laughing Si auzi prea des de femei care lesina la nastere? Si nu uita ca meseria de infirmiera a fost, foarte mult timp, numai domeniul femeilor... adica stiu ca exista si exceptii, pipite proaste care fac moartea caprioarei pentru ca s-au intepat cu forfecuta de unghii in deget, dar sincer acum... razi tu razi, dar cand erai mic si cadeai de-ti juleai genunchii de ti se vedea si osul, la cine dadeai fuga sa te dea cu Rivanol, sa te curete si sa te panseze? La taica-tu? Laughing

Eu personal nu cred ca cineva lesina cand i se ia sange pentru ca nu suporta acele/sangele, fata sau nu. Pur si simplu depinde de toleranta organismului... doar nu suntem o planeta covarsita de debili mintali Laughing (Caci aia se concentreaza in puscarii, case de nebuni si guvern.)

Si daca tot vorbesti de lesin... tu cum ai reactionat daca ai vazut (vreodata) sange tasnind ca un fluviu dintr-un om de langa tine? Sau cum crezi ca ai face-o? Desi anticipez raspunsul ca ceva gen ''eu as... dar nu as lesina in niciun caz.'' Am I right? Very Happy

(Asta nu se vrea a fi remarca rautacioasa, sper sa nu o vezi asa.)

Sau te refereai la conditia de fata in sine: cea care lesina cand vede sange e vazuta ca o gasculita proasta? Si asta afecteaza felul in care baietii percep fetele?...

Catullus

Propertius [/center]
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 10:00 am

faceti prea mult tamtam.treaba ta daca tolerezi un vaccin;)
nu stiu de ce, am impresia ca raizen are mai multa experienta decat tine, crysella:D una e sa iti asumi riscul sa iti rupi gatul si alta e sa ii pansezi pe ceilalti.zic.

Citat :
cadeai de-ti juleai
nu ma pot abtine.=]]]]
Sus In jos
Crysella Blythe
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 10:05 am

Ginny Malfoy a scris:
faceti prea mult tamtam.treaba ta daca tolerezi un vaccin;)
nu stiu de ce, am impresia ca raizen are mai multa experienta decat tine, crysella:D una e sa iti asumi riscul sa iti rupi gatul si alta e sa ii pansezi pe ceilalti.zic.

Citat :
cadeai de-ti juleai
nu ma pot abtine.=]]]]

Habar n-am. O avea. Si oricum intentia mea nu era sa fac tam-tam Laughing

Dar pur si simplu ma intereseaza subiectul. De-aia am facut si topicul.

Da' cand vorbeam de asumarea riscurilor aici?... parca era vorba de vaccinuri, donari de sange, situatii gen raniri care duc la varsare de sange... nu de riscurile pe care ti le asumi cand faci sporturi extreme. De-aia vorbeam de ''pansarea celorlalti''. In fine Laughing

Scuze daca am scris romane pe aici. Vorbesc mult si-n realitate, nu numai pe net Laughing

Catullus

Propertius [/center]
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 10:10 am

nu, dar faceai direct referire la rezistenta la sange (si la "proaste care lesina").asa ca de aia m'am legat:))
Sus In jos
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 10:12 am

[quote="Crysella Blythe"]
Raizen Isildur a scris:
razi tu razi, dar cand erai mic si cadeai de-ti juleai genunchii de ti se vedea si osul, la cine dadeai fuga sa te dea cu Rivanol, sa te curete si sa te panseze? La taica-tu?

La nimeni Thinking? Intotdeuna am ramas cu ranile pur si simplu in-afara de data cand mi-am rupt mana. Atunci a trebuit sa merg la spital ca na ce cacat sa faci.

Faza cu lesinatul e doar psihologica. Nu e din cauza organismului. Vai sange, poc, somn.

Sus In jos
Crysella Blythe
Anul III
Anul III

MesajSubiect: Re: Sange   Mier Dec 15, 2010 9:36 pm

[quote="Raizen Isildur"]
Crysella Blythe a scris:
Raizen Isildur a scris:
razi tu razi, dar cand erai mic si cadeai de-ti juleai genunchii de ti se vedea si osul, la cine dadeai fuga sa te dea cu Rivanol, sa te curete si sa te panseze? La taica-tu?

La nimeni Thinking? Intotdeuna am ramas cu ranile pur si simplu in-afara de data cand mi-am rupt mana. Atunci a trebuit sa merg la spital ca na ce cacat sa faci.

Faza cu lesinatul e doar psihologica. Nu e din cauza organismului. Vai sange, poc, somn.

Poate fi si din cauza organismului cand ti se ia pentru analize mai mult. Da' eu n-am vazut pana acum oameni sa lesine cand vad sange... poate doar copii sa inceapa sa urle, babe sa se crizeze... poate sa lesine careva daca descopera un cadavru trecut prin mana lui Jack Spintecatorul? Sau e martor la o decapitare?... da' si atunci e mai probabil sa lesini doar daca e vorba de vreo ruda/vreun cunoscut. Majoritatea tipa si intra in stare de soc.

Si cu ranile... nu ti s-a intamplat niciodata sa ai taieturi mari si adanci, gen sa incerci sa sari un gard cu sarma sus sau sa-ti cada o sapa/o secera pe picior?

Catullus

Propertius [/center]
Sus In jos
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Sange   Joi Dec 16, 2010 2:32 am

am intrat o data cu genunchiul in tocul usii la full speed. Mi-am facut o gaura de toate zilele dar nu i-am facut nimic Thinking?

Sus In jos
Jade A. Crawford
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 06/10/2010
Numar mesaje : 1301
Varsta : 19
Stare Relatie : :">
Reputatie : 228
Galeoni : 89
Animal : Puma-Grace; Pisica Ragdoll-Linn; Tigru Alb-Heaven; Sarpe- Artemis, Bufnita Alba- Shadow
Functii : Vanzatoare la "Cofetaria lui Florean"

MesajSubiect: Re: Sange   Joi Dec 16, 2010 9:01 pm

Aoileuu...eu o data am trecut printr-un geam termopan Don't wanna see
Adica... Eram la o prietena si am vrut eu sa alerg pana in balcon sa aduc nu stiu ce, si acolo era usa din geam termopan, inchisa normal, dar fiind eztrem de transparenta eu n-am observat-o Laughing si am spart tot geamul cu magnificul meu corp....si am lasat si multe pete de sange pe covorul alora... din fericire n-a fost nimic grav :) desi am ramas cu cicatrici Don't wanna see

[i][size=15][font=Georgia]The truly truth: I miss you; The truly truth: I lied
The thing you don't understand is that I catch a grenade for ya
I could just do anything for ya... But you won't do the same[/font] [/i][/size]

[/center]
[i]
[size=10]~ex Hufflepuff student, always Hufflepuff soul[/size]

[/i]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://anime-dreamm.forumgratuit.ro
Kennya Allen
Your Master
Your Master

Data de inscriere : 11/08/2007
Numar mesaje : 3756
Varsta : 25
Warning : -10%
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 653
Galeoni : 349
Functii : Profesoara de Vajthat; Angajata la Departamentul Jocurilor Magice

MesajSubiect: Re: Sange   Vin Dec 17, 2010 7:04 am

Grupa sanguina este 0, iar RH-ul e pozitiv.
Am avut o tentativa de incercare, dar mi s-a facut rau. Eu am probleme mari cu acele de cand sunt mica si intr-o situatie de genul pur si simplu mi se face rau.
Nici eu nu m-am informat, dar personal cred ca nu.
Nu am probleme cu sangele. Am probleme doar cu ranile sau orice iti provoaca durere. Nu sunt genul care suporta durerea.

In ceea ce priveste frica de sange, situatia poate sa fie destul de serioasa. Exista hematofobia. Frica de sange. Dar ca sa caut o explicatie mai stiintifica am gasit:
HEMATOFOBÍE, hematofobii, s. f. Stare patologică care constă într-o teamă morbidă de sânge. – Din fr. hématophobie.

Va imaginati cum se comporta o persoana cu fobia asta cand vede sange. Noua ne e usor sa vorbim. Nu am fost in situatia respectiva. Si ma refer la persoanele care chiar au hematofobie, nu fetiscanele care fac prea mult teatru. Ele ies din aceasta discutie.

[/center]
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Sange   Vin Dec 17, 2010 8:04 am

pai de fapt eu ador sangele:-j toaata ziua as sta la vaccinat.deci mai ales ACELE ascutite si dureroase:x:x cum vine aia la tine si iti zice sa nu mai tremuri dracu k nu esti copil si cum nimereste vena dupa numai 6-7 incercari:-j:-j e o placere:-j nici nu e nevoie sa fii supraponderal, depinde de noroc, cu cat nimeresti o asistenta mai incepatoare cu atat mai bine. :x
saau sa ma uit la ranile sangerande ale altora.deci e placerea vietii mele:O sangele curgand pff ce stiti voi.si cica unii lesina /se dau de ceasul mortii inainte de analize sau de a dona/:) DOAMNEE
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sange   

Sus In jos

Sange
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Cafenea-
Mergi direct la:  

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog