Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Ghid RP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Kennya Allen
Your Master
Your Master

Data de inscriere : 11/08/2007
Numar mesaje : 3756
Varsta : 25
Warning : -10%
Casa : Adult
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 653
Galeoni : 349
Functii : Profesoara de Vajthat; Angajata la Departamentul Jocurilor Magice

MesajSubiect: Ghid RP   Mier Oct 03, 2007 6:51 pm

Deci rog adminele sa il mute unde trebuie sa fie.Eu l-am scris aici pt ca prima oara membrii se opresc la topicul asta.In al doilea rand vreau sa va zic ca surasa este de pe RPG Hogwarts.'portiuni din acest ghid rp au fost luate de pe Lumea lui Harry RPG'.Degeaba am facut un RP daca nu stim cum sa scriem si alea.Si nu in ultimul rand sa-l puneti la anunt sau important.
Asa..acum cititi cu atentie:

Atunci cand vorbiti folositi " iar cand ganditi folositi '. Sa semene cu modul in care scrii o carte(in engleza). Uitati-va la modelul de mai jos:

Afara era foarte frumos, asa ca Simone se gandi sa iasa sa se distreze putin. Lacul era inghetat iar oamenii patinau, faceau bulgari de zapada sau se bateau cu zapada. Cand a ajuns in curte a simtit o bataie rece de vant atingandu-i fata. 'Ce bine ca m-am imbracat gros' se gandi ea in timp ce se indrepta spre cativa colegi.

"Ce zi minunata pentru patinat, nu-i asa?" intreba ea cativa profesori ce se bateau cu niste bulgari de zapada....

In acest moment as putea continua cu ce s-a mai intamplat, neluand in considerare faptul ca le-am pus o intrebare acestor personaje. De exemplu as putea continua astfel:

Grabindu-sa catre lacul inghetat aluneca de cateva ori si mai saluta politcos alti profesori, dar si elevi ce se bucurau de ninsoare. Cu greu, si putin obosita, a ajuns in sfarsit la minunatul patinoar. 'Ar fi trebuit sa-mi iau si patinele din castel!' isi spuse realizand ca nu putea face nimic fara ele. "Accio patine!" si o pereche de patine albe ce au iesit frumos dintr-una dintre ferestrele castelului aterizara langa ea.

Probabil va puteti imagina ce s-ar mai putea intampla. Nu voi mai continua deoarece v-ati facut deja o idee despre cum ar trebui sa scrieti. A doua varianta la acea intrebare adresata profesorilor ar fi fost sa astept un raspuns din partea lor. Dar nu uitati, nu aveti voie sa scrieti actiuni sau replici pentru alte personaje. Fiecare e raspunzator de personajul lui, s-a inteles?
Notiuni de baza

Ce reprezinta roleplaying(rp)? Pai, ai un personaj, si prin postarea in diferite topic-uri creezi o poveste pentru personajul tau. Nu postezi totul intr-o singura postare, deoarece personajul tau interactioneaza cu altele. Imagineaza-ti ca esti stapanul unui personaj creat si modelat de tine, esti constiinta lui Prin tot ceea ce il faci sa zica, si felul in care il faci sa se comporte ajungi sa il formezi ca persoana(personaj mai degraba in cazul nostru). Poate avea orice personalitate doresti tu, insa prin actiunile sale el trebuie sa releve felul lui de a fi. Doar nu poti face pe cineva timid, care cu fiecare ocazie se ia de cineva?(or can ya?)
Crearea/Intrarea intr-un topic

Cand creati un topic de rp, sunt unele lucruri pe care trebuie sa le luati in considerare: fiti descriptivi, si mentionati, prin intermediul unei 'etichete', daca doriti sa rp doar cu unele persoane in acel topic. Acestea sunt idei de baza, restul de reguli fiind mentionate in sectiunea de Reguli. 'Eticheta' consta intr-un mic mesaj la "Topic Description", atunci cand faceti un nou topic. 'Eticheta' poate consta in:
**Doar Andra**
<Doar Andra>
[Doar Andra]
sau alte variatii...

Cand aveti de gand sa postati intr-un topic, verificati 'eticheta' si fiti siguri ca 1) nu e nimic acolo, 2)spune 'deschis' sau 3)e numele vostru mentionat. Daca nu e niciuna din ele, atunci nu postati acolo. Desigur, puteti mereu trimite un pm creatorului topic-ului sa-i cereti permisiunea de a intra in acel topic.

In viata reala, o persoana poate sa apara dintr-o data? Daca raspunsul este da, atunci intorceti-va pe planeta de pe care ati plecat. Daca este nu, atunci continuati sa cititi. Deoarece nu pot sa apara subit, personajele trebuie sa intre intr-un topic, asa cum ar facea-o intr-o situatie reala. Daca nu cunoasteti persoana, atunci va puteti introduce, sau ii puteti avertiza ca sunteti acolo.
Citat :
Vazand-o pe Andra stand intr-un colt, singura, si cu o batista umezita in mana, Simone se gandi sa se duca la ea, sa o binedispuna. Se apropie de ea cu pasi inceti, sperand ca nu o deranjeaza din vreo meditatie. O atinse usor pe umar, sperand ca vocea ei sa nu creeze o surpriza prea mare. "Buna. Pari putin cam singuratica. Te deranjeaza daca ma asez langa tine?" intreba ea aproape soptit.

In aceasta (scurta) postare, Simone o facu pe Andra constienta de prezenta ei, intr-un mod subtil, care nu ar trebui sa o deranjeze.

Reguli

1. Scrieti la trecut. E destul de ciudat sa scrii la prezent, asa ca daca vedeti astfel de postari cel mai bine e sa le cereti sa modifice postarea.
Citat :
Dupa zile petrecute alergand intre clase, schimband notite la miezul noptii, scriind cu fiecare ocazie cate o tema data de vreun profesor exigent si visand pana si noaptea scrijelitul penitei pe suprafata rugoasa a pergamentului, Simone se prabusi pe patul moale din turnul casei ei, fericita la gandul vacantei ce se apropia.

2. Dialogul trebuie pus intre "ghilimele" iar gandurile intre 'apostrofuri' sau/si italics
Citat :
"Hey tu! Nu stii sa-ti ceri scuze?" striga Simone dupa un elev nesimtit ce doar ce intrase in ea si ii darama toate cartile. Nu paru sa se intoarca, asa ca Simone continua sa strige dupa el. "Asa, fugi, ca doar altceva n-ai mai bun de facut. Nu te-a invatat nimeni sa fii responsabil pentru ceea ce faci? Pariez ca vei ajunge un nimic in viata, daca toate lucrurile de care te ciocnesti le lasi asa." Cuvintele ei nu parura sa aiba efect, asa ca se resemna, si se apleca sa-si stranga cartile. ' Ce luma cruda zilele astea, nimanui nu pare sa-i pese de nimeni. Toti sunt niste egoisti' isi spuse Simone si gandurile o dusera la o alta intamplare, petrecuta vara trecuta, cand era la munte.

3. In fiecare postare puteti include o parte ce exprima opiniile voastre(nu ale personajului) insa acest lucru se face printr-o delimitare. Folositi OOC(out of character) cand faceti acest lucru, si BIC(back in character) cand reveniti la actiunile personajului.

Citat :
OOC: Omg, ai fost prea tare la faza aia, chiar neasteptat.

BIC: "Cum iti permiti sa spui asa ceva? Cand ti s-a impietrit inima?" zise Simone furioasa, si fugi in camera ei, unde spera sa gaseasca alinare. Nimeni nu o mai infruntase pana acum, si o durea faptul ca ceea ce auzise era adevarat.

4. O postare trebuie sa aiba cel putin 20 de cuvinte(in bic; cele din ooc nu se pun la socoteala) altfel vi se va creste warn-ul. Deasemenea, nu aveti voie sa scrieti postari exclusiv ooc in zona de rp.

Sfaturi de rp

E bine sa fiti cat mai descriptivi cand scrieti. Nu uitati, aveti 5 simturi de care va puteti folosi, si destule cuvinte in limba romana ca sa exprimati totul cat mai clar. Insa nu exagerati, descriind modul in care miroase fiecare persoana ce trece pe langa voi pe coridor, sau culorile de la sireturi sau daca poarta cercei. Prea mult strica.

Retineti sa exprimati cat mai clar ceea ce se intampla. Alte personaje nu va pot citi gandurile(si nici voi nu puteti citi gandurile altora) asa ca fiti expliciti cand exprimati situatii sau sentimente importante. Transmiteti-le celorlalti mesaje nonverbale prin mimica.

Lungimea unei postari nu releva neaparat calitatea acesteia. O postare buna contine cateva paragrafe, fiecare paragraf avand 4-5 propozitii. Puteti posta mai mult Exemplele mele sunt destul de scurte, asa ca nu releva lungimea ceruta.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Lyra Dust
Your Master
Your Master

Data de inscriere : 12/04/2007
Numar mesaje : 1164
Varsta : 21
Warning : 0%
Casa : Cercetasi
Reputatie : 28
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Joi Oct 04, 2007 4:36 am

Am facut acest thread Sticky, dar parerea mea este sa putem scrie replici si pentru alte persoane ca s afie posturile cat mai lungi. Daca fiecare scrie doar pentru el atunci posturile vor fi mai scurte.

I have no plans, only ideas. No problems with anybody and too much
imagination; so I leisurely explore days and nights and some smiles.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
No name
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 25/10/2007
Numar mesaje : 120
Varsta : 22
Casa : Nesortat
Reputatie : 7

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Oct 26, 2007 5:58 am

Kennya Slytherin a scris:
Cand aveti de gand sa postati intr-un topic, verificati 'eticheta' si fiti siguri ca 1) nu e nimic acolo, 2)spune 'deschis' sau 3)e numele vostru mentionat. Daca nu e niciuna din ele, atunci nu postati acolo. Desigur, puteti mereu trimite un pm creatorului topic-ului sa-i cereti permisiunea de a intra in acel topic.

Deci trebuie sa cerem permisunea celui care a facut topicul,de fiecare data cand vrem sa postam intr-un topic?
Sus In jos
Charlizze Di Rino
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 12/09/2007
Numar mesaje : 1903
Reputatie : 0

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Oct 26, 2007 6:16 am

daca vreti sa fiti niste buni rpg-isti trebuie sa:

1. terminati cu PP-ul(pawer play-ul( fiecare-si vede de propriul lui personaj)
2. fara God mode(nimeni nu-i perfect)
3. fara limbajul acela stupid de mess in partea BIC.
4. incercati sa scrieti cat mai corect, daca aveti gramatica buna si postarea suna mai bine.
5. incercati sa scrieti mai mult de 2 randuri intregi intr-o postare
6. aveti grija la aranjarea in pagina, poate sunt si altii interesati sa citeasca si nu au chef sa stea sa descifreze ce scrieti voi.
Exemplu:

1 Anda se uita spre cer.nu se vedeau stele.apoi incepu deodata furtuna.speriata anda se uita pe langa ea. vazu o fata putzin mai mare k ea."ahh! c bn ca ejti aici.simt ca mi-e frik singura.sper k nu ai sa pleci? bn?"intreba fata curioasa.
OOC: cat de greu mi-e sa scriu asa...

2 Anda se uita spre cer. Nu se vedeau stele. Apoi incepu deodata furtuna. Speriata anda se uita pe langa ea. Vazu o fata putin mai mare ca ea."Ahh! Ce bine ca esti aici. Simt ca mi-e frica singura. Sper ca nu ai sa pleci? Bine?" intreba fata curioasa.

acum, care va place mai mult?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.2usite.com/
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 22/07/2007
Numar mesaje : 5919
Casa : Astropufi
Reputatie : 374
Galeoni : 60

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Oct 26, 2007 6:34 am

Prima!!Very Happy:D e mai... pe romaneste:D:P
Sus In jos
Maya Swartz
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 21/11/2007
Numar mesaje : 11
Varsta : 24

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Joi Noi 29, 2007 9:02 pm

3. Nu aveti voie sa scrieti actiuni/replici
pentru alte personaje. Cele imaginare reprezinta bineinteles o
exceptie, care va fi admisa doar de useri cu un stil rp exceptional, ce
sunt in stare sa rp fara sa includa direct replici ale celeilalte
persoane.

ehem..de ce unii uita???n-ar trebui sa li se creasca banul or smth ca este f enervant
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Noi 30, 2007 3:58 am

Adica sa primim noi ban :x :lupin: :tom: :madeye: :malfoy:
Mey e greu sa scriem doar pt noy! Ar fi posturile extrem de scurte...

Ultima editare efectuata de catre Ginny di Hahalina in Dum Sept 21, 2008 8:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Julia Lilith Potter
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 16/04/2007
Numar mesaje : 821
Reputatie : 40

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Noi 30, 2007 6:08 am

Ah... corect Straight face in traducere, nu prea am avea ce scrie... :lol:
Sus In jos
Maya Swartz
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 21/11/2007
Varsta : 24

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Mar Dec 04, 2007 9:16 pm

raspuns gresit din nou..voi nu ati intrat niciodata pe un rp de calitate gen " http://z10.invisionfree.com/Hogwarts_School_WW/index.php?act=idx " atunci explicati mi si mie cum oamenii aiai pot face postari de 28 de randuri fara power play?
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Dec 07, 2007 9:37 pm

In primu rand nu tre sa te dai asa mare ca poti face asta la rpg... spre exemplu eu nu pot sa scriu doar despre mine (ar fi postul prea scurt). Sa vad ce zic adminele... dar mie nu mi se pare ca un forum este mai "de calitate" decat asta deoarece oamenii scriu doar actiuni ale lor la rpg.
Sus In jos
Julia Lilith Potter
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Sam Dec 08, 2007 7:14 am

Draga Maya, da-mi voie sa-ti spun ca TU gresesti aici. Stiu acel forum mentionat de tine chiar prea bine, asa ca nu trage concluzii pripite...
Apoi, pot sa te-ntreb de unde stii ca n-am intrat pe alte forumuri " de calitate ", cum le numesti tu? Nu cred ca stii pe cate forumuri intru periodic...
Si daca tu intri, pastreaza asta pentru tine. Daca crezi ca acest forum e locul in care poti spune tot ce faci tu pentru ca noi sa te consideram superioara noua, atunci te afli in locul total nepotrivit.
Da, este adevarat, poate ca noi gresim uneori in ceea ce priveste RPG-ul - suntem noi in acest domeniu ( tineti cont de faptul ca suntem doar 2 fete de 12 ani ), dar incercam sa facem tot ce ne sta in putinta. Criticile tale sunt mai mult decat binevenite, dar in limita bunului simt si sa fie astfel structurate incat sa nu ne simtim groaznic dupa ce le precizezi.

Si inca un lucru... din cate stiu, nu exista forumuri de calitate, ci doar produse de calitate. Consider ca forumurile nu pot fi clasificate astfel... si sper ca parerea mea sa fie impartasita de toti.
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Sam Dec 08, 2007 7:56 am

Bine zis Julia!
Nu vreau sa par aroganta sau nuj cum... da mi se pare ca judeci gresit acest forum...
Bun, poate ca rpg-ul e asa de obicei... si ce dak noi avem altfel?? Acu sincer, posturile ar fi de vreo 3 randuri dak scriem doar de noi!!!
Uite un exemplu inventat:
"Deea se plimba incet pe malul lacului. Ofta, privind chipul baiatului pe care il placea atata. Se aseza la umbra unei salcii. La cativa metri distanta se afla prietena ei cea mai buna, Monica. Plangea. Se apropie si o atinse usor pe umar. O intreba cu glas cantarit: "De ce esti asa trista?"
In fine...
Deci, acest forum este, contrar spuselor tale, "de calitate" cum zici, deoarece oricat mi'am stors creierii nu am gasit un motiv pentru care sa zici u ca sunt alte siteuri mai bune...
In plus, daca faci un mesaj din acestea la rpg, nu poti face decat sa detaliezi cu detalii lipsite de sens si enervante ceea ce faci tu, pentru a ocupa mai mult loc din post... ca apoi tot trebuie sa astepti sa scrie altcineva dupa tine... numai pentru a scrie despre el... total plictisitor...
Apoi nu cred ca esti admina pe aici... sa zici adevaratelor admine ca ele gresesc... cand e exact pe invers...
In concluzie: nu mai tot critica forumu asta...
Sus In jos
Lyra Dust
Your Master
Your Master

Data de inscriere : 12/04/2007
Numar mesaje : 1164
Casa : Cercetasi
Reputatie : 28

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Sam Dec 08, 2007 11:47 pm

Maya, cred ca nu trebuie sa ne atragi tu atentzia ca incalcam nu stiu eu ce regula atata timp cat tu nici nu te-ai obosit sa faci macar un post RPG... [Sau cel putzin eu nu am vazut nici unul] Pentru ca sa nu mai existe discutzii, aceasta regula nu exista si aici, pe acest forum. O sa o sterg din postul facut de Kennya.

I have no plans, only ideas. No problems with anybody and too much
imagination; so I leisurely explore days and nights and some smiles.
Sus In jos
Charlizze Di Rino
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Dum Dec 09, 2007 5:04 am

well, trebuie sa ostez si eu pe aici, nu?

Intr-adevar, ar fi mult mai corect sa scriem doar despre noi, ca sa nu inceapa discutii, pentru ca cel despre care ai scris, nu este de acord cu ce scrii tu despre el. Si din contra, nu ar fi postari foarte scurte, am sa va arat eu niste postari de ale mele(mi-e lene sa stau acum sa compun una).

http://z10.invisionfree.com/Hogwarts_School_WW/index.php?showtopic=3204&hl=
---> Hermy Deea

Daca adminele prefera sa stearega link-ul, atunci au tot dreptul:), nu vreau sa fac reclama.

Totusi, dupa ce faci mai mult rp, si prinzi experienta, orice fel de stil, cu sau fara a scrie replici/actiuni ale atlor personaje, devine usor. Astfel, pe forumuri unde regula cu pawer-play-ul interzis nu este valabila, iti este la fel ca faci rp la fel ca pe forumurile unde este, si invers.
Sus In jos
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Dum Dec 09, 2007 5:39 am

Pai da... ma enerveaza cand scriu oamenii nuj ce despre mn... cum ar fi Julia a scris k is speriata de ea si ca is o lasa (adik asta inseamna ce a scris) :x:x
Dar raman la ideea mea... si oricum nu pot vedea postul tau, Sam pe forumu ala (nu ma lasa)... eu nu cred ca ar fi posturile asa de lungi ca acum daca scriem doar despre noi...
Sus In jos
Charlizze Di Rino
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Dum Dec 09, 2007 5:47 am

daca nu le poti vedea, ti le arat eu aici:)
Citat :

O usa trantaindu-se zgomotos. Un "Salut!" repezit si niste pasi grabiti pe trepte. O alta usa trantindu-se zgomotos si apoi muzica rasunand dintr-o camera de la etaj. Acum nu mai era asa.
Acum era liniste in toata casa. Unsa nu se mai trantea absolut de loc. Pe trepte nu mai alerga nimeni. Muzica nu mai rasuna din camera de la etaj. Un pas usor. Treptele ar fi trebuit sa scartaie, insa datorita stratului gros de praf nu se mai putea auzi inimic. Cate un pas, cate un pas... Se deschide o usa de la etaj. Camera aceea parea detul de ingrijita. Un pat roz, peretii vopsiti in roz, biroul din colt roz, draperiile ce mentineau lumina obscura roz... Totul si absolut totul era in tonuri de roz. In ciuda culorilor calde si a florilor proaspete de pe birou camera parea parasita. Asa si era. Fusese camera lui Hermy. Insa acum ea venea din ce in ce mai rar pe acolo. Iar cand intra, mentinea linistea acelei case. Copii nu erau pe acolo ca sa tulbure acea liniste si melancolie. Intr-un balansoar o femeie de aproximativ 65 de ani dormea leganandu-se. Tricotase ceva inainte sa adoarma. Ochelarii cu dioptrii foarte mari stateau sa ii cada de pe nas.
"Aaaaaaaaaaaaah..." ZU zgomot ciudat o trezi. Ochelareii ii alunecara de pe nas. II ridica repede de pe jos. O bufnita se lovise de fereastra inchisa. Era o bunita mare si alba. "Sirley!" spuse ea incet. Era bufnita lui Hermy. Se ridica destul de greu de pe fotoliu si deschise fereastra. Lasa bufnita sa intre. Aceasta lasa sa cada scrisoarea si fugi pe stinghia ei care parea sa o astepte. Iabelle lua scrisoarea uimita. O deschise.

Mama,
Datorita unor probleme de sanatate am decis sa-mi iau un cincediu medical pana pe 1 aprilie... Pana pe 1 aprilie? Ce probleme de sanatate?

Te-as ruga sa preiei tu orele mele de curs pana ma intorc. Stiu ca te pricepi sa predai si am incredere in tine! Clasa de farmece este la etajul 6! Succes!
Hermy

O scrisoare destul de scurta. Se duse sa inchida fereastra. Hermy dorea ca ea sa predea Farmecele la Hogwarts? Lua scisoarea si o reciti de mai multe ori. Cobora apoi. "Larry! Larry!" Ajunsese aproape de sufragerie. "Da, Izabelle! Ce s-a intamplat?" Vocea batranelului rasspunse. In drum spre el Izabelle ii explica ce dorea sa faca. "Succes draga!" II raspunse el fara sa-si dezlipeasca ochii de pe televizor. Izabelle porni spre holul de la intrare. Isi schimbase hainele cu un constum maro inchis. Ar fi vrut sa apara aproape de castel, insa era putin cam prea batrana pentru asta. Hotarase sa mearga pana in apropiere de Hogwarts folosind mijloacele de transport incuiate. ajunsa in apropierea Hogwartsului merdse pe jos pana acolo. Intra in castel. Parea asa de diferit. Cand invatase ea aolo totul parea altfel. Merse usor pana spre sala de Faermece. Cerceta programul pe care il trimisese Hermy si afla ca avea ora in aproximativ 6 minute. Intra in sala. Si aceasta parea asa de diferita. Candva ea fusese inlocuitoare la aceasta materie, tot in acea sala. Se aseza la catedra asteptand sosirea elevilor. Era aproape sigura ca si acestia se schimabasera mult de pe vremea ei.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Citat :

Continua sa stea nemiscata la catedra, rasfoind o carte pe care o gasise pe acolo, fara sa fie deloc atenta la ce citea. Prefera sa studieze fiecare elev in parte. Pe rand, in ordinea intrarii in clasa si pana se asezau in banca ii masura din cap pana-n picioare si apoi le raspundea la salut cu o voce destul de seaca. Se parea ca unii erau uimiti, probabil cei care participau la fiecare ora de Farmece. Cand ultimul elev, un baiat ce parea a fi de la Ochi-de-Soimi dupa uniforma se aseza in banca se uita la un ceas de pe catedra. Ora incepuse. Nu-i placeau intarziatii, insa erau cam putini elevi. Era obisnuita cu o sala plina si toti elevii atenti la ea. Da... totul se schimbase asa de mult... Se ridica de la catedra, ajungand in fata ei. Aranjandu-si ochelarii pe nas se uita inca odata spre clasa. "Buna ziua! Ma numesc Isabelle Anne Deea! Sunt aici pentru a sustine orele de Farmece, in lipsa fiicei mele, profesoara voastra. Vom face impreuna cativa pasi spre a descoperi aceasta materie intr-u totul, sperand ca pana in Aprilie, cand ma oi desparti de scoala inca odata sa reusim sa terminam tot ce aveam in plan." Vorbse tare si raspicat, pe o voce destul de aspra. Lua o creta de pe catedra si se indrepta spre tabla. Scrise mare titlul lectiei pe care acdeau sa o dezbata in acea zi, Semi-farmecele. Avea sa ii invete ca aceasta materie cuprindea si foarte multa teorie. Banuia ca Hermy facuse cu ei numai ore practice. Lua de pe catedra de langa ea o foie pe care erau scrise toate lectiile pe care le sustinuse fiica ei. "Sa inteleg ca ati studiat farmecul otravus, si contra-blestwemul sau, tot un farmec, Myllis. Cred ca profesoara voastra v-a zis cate ceva despre semi-farmece. Spuneti-mi daca ma insel."Lasa creta pe catedra si se intoarse in fata ei. Cu ajutorul baghetei facu astfel incat in fata elevilor sa apara imagini ce aveau legatura cu ce le va spune ea. "Ei bine, va voi povesti cate ceva despre semi-farmece... Aceste semi-farmece, au fost descoperite de marele vrajitor al secolului 5, Kaspy Garvarov(OOC: derivat de la numele sahistului Garvy Kasparov=))) in timpul revoltei goblinilor fata de vrajitori. Acele revolte deveneau tot mai dese asa ca vrajitorilor le trebuiau si mai multe metode de aparare. Goblinii incepeau sa castige teren, asa ca acel vrajitor s-a gandit sa faca un farmec mai puternic, care sa rezulte in urma unirii a alte doua. Primul astfel de farmec a fost Vendisico, rezultat in urma unirii farmecului Vendi un foarte vechi farmec de vindecare cu Sico un farmec tot atat de vechi pentru coagularea sangelui. Va dati seama cred ca primul farmec de acest gen a fost un farmec de vindecare. A ajutat in foarte multe revolte si razboaie magice, fiind contrafarmecul perfect pentru renumita vraja Sectumsempra. Dupa reusita acestui farmec au mai aparut altele, precum Sedigo, Margi, Dafino, Gresdichin... si altele pe care le gasiti in manual la pagina 95." Terminase de povestit si cu o miscare foarte lenta de bagheta ultimele imagini, poze cu inventatorul acelor farmece si caietele lui de noptite pe care a lucrat pentru inventarea acelor farmece. "Acum, pentru 25 de puncte, cine imi poate spune cum se numesc farmecele ce compun semi-farmecele?" intreba ea. Era obisnuita sa spuna pentru cate puncte era intrebarea. Clipi des, asteptand un raspuns.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Citat :

Cam multa liniste pe aici...' gandi Izabelle destul de dezamagita. Desi oferise un numar mare de puncte pentru un raspuns complet, nu ii raspunsese nimeni. Probabil era de vina vacanta care se apropia din ce in ce mai repede. Isi dadu ochii peste cap. Parea a fi un opbicei de familie, pentru ca si Hermy facea asta destul de des. Se intoarse la catedra, inchizand catalogul. 'Totul e atat de diferit...' Da, totul se schimbase mult. Totul devenise atat de ciudat pentru ea. Trebuia sa se obisnuiasca cu totul. Incepea sa devina din ce in ce mai dificil sa predea in acea scoala. Inchise ochii. Cand ii deschise, incepu sa rada. Se uita spre baiatul care intrase cu putin timp inainte. "Buna ziua! Trebuie sa-ti amintesc ca ora incepe la ora 9 fix?" intreba ea aratandu-i un ceas de pe perete. "10 puncte pierdute de la casa dumneavoastra! Pote ca ne poti spune chiar dumneata raspunsul la intrabarea pe care o pusese inainte sa-mi intrerupi ora." facu o mica pauza inainte sa repete intrebarea. "Cum se numesc farmecele ce compun semi-farmecele?" Privi ceva timp spre baiat, inainte sa se reaseze la catedra. Deschise iar catalogul, pentru a-l inchide iar in urmatoarea secunda. Inchiose iar ochii, apoi rase iar. "Am inteles, vacanta se apropie, si voi sunte-ti nerabdatori sa va bucurati de ea!" spuse ea zambind. Lasa catalogul pe catedra, mergand cu pasi mari spre usa, deschizand-o. "Ei bine, vacanta placuta! Buna ziua! Ne vom intalni iar dupa vacanta. Atunci vom termina ora despre semifarmece." le mai spuse ea. Zambi si se intoarse la catedra, asteptand ca elevii sa iasa.
'Totul e asa diferit acum...'
'Ai dreptate!'
'Stiu!'
'Ce nu stii tu?'
Zambi amuzata de discutia din imaginatia ei. Se ridica de la catedra, iesind din clasa, luand cu ea catalogul si inchizand usa clasei in urma ei. Avea sa se revada cu elevii dupa vacanta, pentru a-si continua ora.

deci uite dovada ca se poate :)

app, nu va suparati, dar as vrea sa stiu ce parere aveti despre rp-ul meu, daca aveti rabdare sa cititi
Sus In jos
Hermione Anne Granger
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 23/08/2007
Numar mesaje : 630
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Dum Dec 09, 2007 8:19 am

Prerea mea este ca ar trebui sa continuam ca pana acum.Mi se pare normal sa facem PP in limita normalului.Eu una ma bucur enorm sa vad ca multi ma includ in povestile lor si mereu mi s-a parut interesant sa citesc ce cred ei ca as face eu in situatia respectiva.Mi se pare total deplasat sa scrii doar despre tine,ce faci tu,ce te doare pe tine.Pana acum forumul a mers grozav si am adorat RP-ul pana sa apara regula asta IDIOATA.Sunt sigura ca o sa se supere adminele pe mine,dar asta e parerea mea.Sunt sigura ca o sa se supere Samantha pe mine dar mi se pare plictisitor stilul asta de a scrie,doar despre tine.Mi-am luat riscul sa primesc ban,dar trebuia sa ma exprim.imi pare rau,dar pana sa ne impuna nu-stiu-cine nu stiu ce reguli totul mergea grozav!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://lulu-sweet-gurl.hi5.com
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Lun Dec 10, 2007 12:23 am

HermioneGranger te arunc pe fereastra altadata cand mai zici k or sa se supere adminele pe tine :-" sincer, ele (da si eu) suntem de aceeasi parere cu tine... adik asa au scris adminele...
Subiectul a fost foarte mult discutat... eu zic sa lasam RP-ul cum e acum. Nu mai tre sa zic inca odata parerea mea (am exprimat'o de cel putin 3 ori pana acum). Dar e.. intr'adevar cam stupida regula... (sorry Samantha:)) am citit cv din ce ai scris... dar... cam lipsit de actiune:| ) logik k uneori te enrvezi ca altul scrie ceva despre tine ce nu'ti convine... dar nu e sfarsitul lumii :P
Sus In jos
Julia Lilith Potter
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Lun Dec 10, 2007 1:14 am

Feetelor, usureel... Ginny Weasley , acuma te avertizez doar... formularile de genul " te arunc pe fereastra " nu sunt deloc acceptate.
Uff... pana la urma, n-o acuz pe Samantha de nimic. Regula aceea e valabila intr-adevar pe forumuri cu RPG unde se fac descrieri-gigant care ... se fac si la scoala. Din cate stiu, RPG-ul reprezinta tocmai dinamica actiunii intre personaje, nu descrieri peste descrieri, figuri de stil, imagini artistice si mai stiu eu ce...
Sus In jos
Hermione Anne Granger
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 23/08/2007
Numar mesaje : 630
Reputatie : 4

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Mar Dec 11, 2007 6:44 am

Pfiu....credeam k o sa ma omorati:)si nu ma supar daca imi zice Ginny ca ma arunca pe fereastra.Ma bucur ca a ramas totul ca inainte.Multumim adminelor:)^.^
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://lulu-sweet-gurl.hi5.com
Ginny Malfoy
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Mar Dec 11, 2007 6:52 am

Mda... nuj dc te superi asa repede Julia...
Deci... oricum o fi... eu zic k e mai bine asa cum e acum rpg-ul:)
Sus In jos
Black Wizard
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 19/01/2008

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Sam Ian 19, 2008 7:16 pm

Eu sunt nou pe forum...Cred ca ar trebuii sa fie la fel dar,n-ar strica ceva in plus....:)
Sus In jos
Charlizze Di Rino
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Sam Ian 19, 2008 11:28 pm

ce logica are postarea ta?
eu nu inteleg nimic din ea
pentru mine postarea ta de mai sus mi se pare ca este SPAM
Sus In jos
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 01/01/2008
Numar mesaje : 3095
Varsta : 32
Casa : Adult
Stare Relatie : Intr-o relatie cu Kayla A. Summers
Reputatie : 817
Galeoni : 65
Animal : 'Sarsar' - Lup
Functii : Manager la Gringotts

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Mar 07, 2008 3:42 am

"Spamming (sau spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse și servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului și de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat și prin privarea de dreptul la opțiune." (Wikipedia)

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.thugnature.info
Plesneala
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 04/02/2008
Numar mesaje : 140
Reputatie : 9

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Vin Mar 07, 2008 3:49 am

Black Wizard a scris:
Eu sunt nou pe forum...Cred ca ar trebuii sa fie la fel dar,n-ar strica ceva in plus....:)

nu Raizen, asta nu poti numi spam, spamul este atunci cand copiezi pe cineva, asta se numeste prostie, cum sa postezi asa ceva, ce legatura are postarea ta cu subiectul de discutie, vrei sa raspund eu ?? niciuna! Deci nu pot intelege cu ce scop ai facut aceasta postare ?? Probabil ca pentru tine a face mesaje nu conteaza cum, sau daca le postezi aiurea, la tine important e sa le ai.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ghid RP   Astazi la 10:50 am

Sus In jos

Ghid RP
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Graveyard-
Mergi direct la:  

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog