Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Lectia I >:)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 30/08/2010
Numar mesaje : 690
Varsta : 21
Warning : 0%
Casa : Astropufi
Stare Relatie : mdea. broken :(
Reputatie : 278
Galeoni : 123
Animal : puma - Caroline
Functii : Profesoara "Aritmantie"; Vanzatoare la "Weasley Bing-Bong"

MesajSubiect: Lectia I >:)   Dum Oct 03, 2010 10:43 pm

Nu aveam emotii, fiindca ma pregatisem intensiv pentru ora urmatoare. Speram ca pe parcursul lectiilor sa-mi fac noi elevi. Pasii mei se auzeau cu ecou pe coridorul larg. Clasa mea se afla la etajul 3, printr-un labirint de alte coridoare. Speram ca elevii mei sa nu se rataceasca! Era un intuneric deplin pe hol, un intuneric ce te facea sa nu te simti in largul tau.
-Nox!
O lumina orbitoare razbatu pe holul urias, si un zambet razbatu pe fata mea. Vroiam ca totul sa fie perfect. Am scos un oftat cand am vazut alt necaz: clasa parea folosita ultima oara acum 700 de ani... Mii de panze de paianjen, bancile erau rupte, foile imprastiate si geamurile sparte. Cu cateva sfichiuiri enervante din bagheta, treaba era rezolvata! Am zambit pentru a doua oara pe ziua de azi, si apoi m-am asezat la catreda asteptand sa soseasca si ceilalti elevi.

[color=violet][size=18]~ Hayley Megan Andrews ~[/size]
“I'd rather be hated for hated for who I am, than loved for who I am not.” :X[/color][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.harrypotters-world.blogspot.com
Rosalie Andrews Blackfire
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 12/09/2010
Numar mesaje : 4667
Varsta : 23
Casa : Adult
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 751
Galeoni : 2968
Animal : Bufnita alba-Sabri
Functii : Profesoara "Previziuni despre viitor"; Angajată la "Vrajustitie"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Lun Oct 04, 2010 12:31 am

Am intrat in clasa,am salutat-o pe doamna profesoara. Observasem ca eram prima eleva din clasa. Asteptam cu nerabdare sa vina si ceilalti colegi. Ma uitam in jur si am schitat un zambet pe fata.
Clasa arata minunat. Eram sigura ca doamna profesoara a facut putina ,,ordine,, pe aici!
M-am uitat spre usa..Inca nu sosise nimeni.Apoi m-am uitat timida la noua noastra profesoara de Aritmantie.
Abia asteptam sa ne predea prima lectie ,eram atat de curioasa...

[color=orange] Your mind is the scene of the crime.
Powerplay doar la: Bell,Lily,Tamara,Raizen,Kayla, Alice Morris, Eveline,Ginny. [/color]

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://gbianca2.wordpress.com
Luna Slytherin
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 24/06/2010
Numar mesaje : 1047
Stare Relatie : Single
Reputatie : 67
Galeoni : 70

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Lun Oct 04, 2010 8:59 pm

Venind spre sala de Aritmatie , Luna nu isi imagina nimic altceva decat niste cifre si cateva harti , desi se gandea ca va fi interesant . Poate chiar si amuzant . Dar amuzant nu descria chiar exact ideea ei despre Aritmatie , auzise ca e o disciplina serioasa . Si poate asta o atrasese si o convinsese sa se inscrie .
Deschise usa clasei , si apoi , cand vazu ca profesoara era deja acolo , crezu ca intarziase . Dar apoi observa ca in clasa mai era doar Rosalie , asa ca , o saluta pe profesoara si se aseza langa fata de la Ochi-de-Soim . Apoi astepta sa inceapa ora .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 24/09/2010
Numar mesaje : 792
Varsta : 25
Stare Relatie : Pribeag!!
Reputatie : 42
Galeoni : 177
Animal : Vultur Irlandez -Wiki
Functii : Vanzator "Menajeria Magica"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mar Oct 05, 2010 3:46 am

Intru in clasa observand-o pe Luna care era in clasa deja alaturi de Rosalie...le-am zambit calduros...
-Suntem iar colegi ...m-am apropiat de el...
-Cum iti mai este mana luna...
Apoi m-am indreptat catre primele banci usor...privind-o pe Luna...
-Buna ziua doamna profesoara Andrews...sunt incantat sa va fiu elev...cu toate ca in lumea incuiatilor nu prea iubeam cifrele...
Am zambit respectuos iar apoi m-am intors catre fete...
-Bravo Luna am auzit ca esti printre lideri casei noastre ...

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.youtube.com/watch?v=25i56AWtFqk
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Varsta : 24
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mar Oct 05, 2010 5:42 am

Helena se trezise tarziu in acea dimineata, dar ajunse cu 3 minute dupa ce sosi proefesoara in clasa, lucru ce o minuna enorm. Inca un record in Cartea sa personala a recordurilor.
Statea in banca a treia de la geam si privi spre fereastra care era intr-un colt sparta. Iar picura. Insemna ca sunetul ploii avea sa le tina de companie mai toata ziua. Isi deschise manualul de Aritmantie si se uita curioasa peste paginile cartii. La scoala Incuiatilor fusese destul de interesata de matematica iar materia aceasta se asemana cat de cat cu acel obiect. Aveau sa fie niste lectii interesante.
Fata privi cum elevii intrau cum totii in clasa si astepta sa inceapa ora...

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Jessica F. Jersey
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 01/10/2010
Numar mesaje : 869
Reputatie : 157
Galeoni : 116
Animal : Pisica Birmaneza(motan)-Moland
Functii : Vanzatoare "Lorzii Mierii"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Joi Oct 07, 2010 5:23 am

Intrasem in clasa "cu coada intre picioare" mormaind:
"ceas nenorocit.ceas nenorocit ce esti."
M-am strecurat printre banci , pana cand am ajuns la locul meu.
M-am asezat in banca, mi-am scos pana, bagheta si pergamentul.
-Buna Dimineata, domnisoara profesoara! spun eu zambind si ridicandu-ma in picioare.
Dupa ce imi raspunse la salut, imi facu semn sa ma asez.
Asa si facusem.
Mi-am indreptat privirea in clasa. Ora aceasta se anunta a fi una foarte interesanta. Eram nerabdatoare sa incep cursurile de Aritmantie. Dar mai erau , inca, cativa elevi care inca nu ajunsera la ora.

[size=15][b]Cele mai bune produse![/b][/size]
[size=13][font=century gothic] O mare dragoste este de neconceput fără o mare inteligență; inteligența este egală cu profunzimea sufletului; iată de ce sufletele mari ating culmile umanismului; tot ele sunt și mari inteligențe.[/font][/size][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://fetitaceleideasasealuni.blogspot.com
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Joi Oct 07, 2010 6:52 am

Am zambit la elevii ce sosisera in clasa. Unii pareau ca nu aveau chef de inca o ora plictisitoare, insa unii pareau entuziasmati pentru inceperea ei. Asteptam venirea si celorlalti elevi, adica Sophie si Victoria. Totusi, cu o sfichiuire de bagheta, am scris pe tabla titlul: Introducere in Aritmantie.
-Va rog frumos sa deschideti cartile la pagina 3. Acolo materia este grea, dar voi incerca sa explic pe intelesul tuturor. Dar hai sa-i asteptam mai intai pe intarziati, am zis eu razand pe infundate.
Secundele treceau, si asteptam elevii cu incordare. Eram nerabdatoare. Poate prea nerabdatoare. Rasfoiam manualul de Aritmantie, cand un elev imi atrase atentia...

“I'd rather be hated for hated for who I am, than loved for who I am not.” :X[/color][/center]
Sus In jos
Rosalie Andrews Blackfire
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 12/09/2010
Numar mesaje : 4667
Varsta : 23
Stare Relatie : Singura
Reputatie : 751
Galeoni : 2968
Animal : Bufnita alba-Sabri
Functii : Profesoara "Previziuni despre viitor"; Angajată la "Vrajustitie"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Sam Oct 09, 2010 9:06 am

Ma uitam la doamna profesoara,stiam ca isi doreste sa ajunga si ceilalti elevi,iar eu am incurajat-o spunand:
-Doamna profesoara,vor sosi si ele imediat!,am spus zambind sperand ca nu eram prea imprudenta...
Abia asteptam sa ne predea lectia.
Introducere in Aritmantie...Chiar aveam nevoie de asa ceva. M-am uitat la doamna profesoara,parea si ea atat de nerabdatoare sa ajunga elevele .

[color=orange] Your mind is the scene of the crime.
Powerplay doar la: Bell,Lily,Tamara,Raizen,Kayla, Alice Morris, Eveline,Ginny. [/color]

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://gbianca2.wordpress.com
Crissy Izabelle Tepes
Anul I
Anul I

Numar mesaje : 39
Warning : 40%
Reputatie : 13
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Sam Oct 09, 2010 9:07 am

O, Doamne! O, Doamne! O, Doamne!
Mai aveam un minut dupa ceasul meu.
Urma sa intarzii la prima mea ora de Aritmatie!
Era la etajul trei, iar biblioteca, de unde vin eu, e la 1.

Toti se uitau la mine ciudat vazand cum alerg ca nebuna pe holuri, incercand sa imi bag niste fise in ghiozdan.
Mda...oricum, nu e un ghiozdan, ghiozdan.
Mai degraba este o geanta movie foarte incapatoare, unde am multe insigne.

Bun, eram acum la etajul doi...doi si jumatate si...

Trei.

Sau cel putin cred ca e etajul 3.
In fata mea se aflau cred ca 20 de coridoare cu cel putin 30 de clase pe fiecare.
Imi scot inca odata harta magica din geanta.
Clasa de Aritmatie ar trebui sa fie la stanga, la dreapta, la dreapta, clasa a 3-a pe stanga.
- Bun, imi soptesc eu in fata clasei. Totul o sa fie bine.

Am deschis usa.
O clasa foarte curata si primitoare mi se afisa in fata.

- Scuzati de intarziere, raspund eu cu respiratia taiata. Sunt Cristeen Tepes. Ar trebui sa ma aflu in catalog.
Sus In jos
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Sam Oct 09, 2010 11:10 pm

Mi-am indreptat privirile catre Rose. Nu trebuia sa ma ingrijorez. Totul avea sa fie bine.
-Multumesc, domnisoara Andrews, am ingaimat eu.
I-am zambit pe furis verisoarei mele si am mai luat o gura din cafeaua ce se racise. Dar aproape ca imi veni sa ma innec, cand am vazut aparand pe usa un elev. "In sfarsit!" m-am gandit eu bucuroasa ca a venit si alt elev. Am zambit atunci cand am auzit-o pe Crissy cerandu-si scuze pentru intarziere.

-Nu este nicio problema, i-am zis eu linistitor. Te rog sa iei loc langa oricine doresti. As vrea sa le dau cate cinci puncte pentru fiecare elev- pentru simpla prezenta la ora. Deci... Cinci puncte Cercetasi, cinci puncte Ochi-de-Soim si douazeci Astropufi.
Am oftat. Trebuia sa incep lectia. Insa am mai asteptat putin... Momentan vroiam sa ne cunoastem mai bine.
-Deci... As vrea sa incepem sa ne cunoastem mai bine, ca sa putem deveni prieteni... Si... Care vrea sa fie primul? am zis eu emotionata.

Ultima editare efectuata de catre Hayley Andrews in Dum Oct 10, 2010 3:01 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Jessica F. Jersey
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Sam Oct 09, 2010 11:23 pm

Am ridicat timid mana.
"Aa..as putea sa spun eu cate ceva despre mine.."
Domnisoara profesoara aproba.
M-am ridicat in picioare.
"Ma numesc Jessica Jersey , si sunt in anul III.Ceilalti colegi deja ma stiu , spun eu observand Astropufele care deja imi zambeau. Am 16 ani si provin dintr-o familie de...profesori.Ca sa spun asa."
Am schitat un zambet in coltul gurii.
"Visul meu a fost din totdeauna acesta,de a ajunge la Hogwarts. Parintii mei mi-au promis ca ma vor inscrie la 15 ani, si asa au si facut. Cat despre Aritmantie...Mi se pare o ora interesanta , cat si foarte importanta. Sunt nerabdatoare sa incepem prima lectie."
Am facut o pauza.
"Bineinteles , cu o profesoara atat de draguta..."

[size=13][font=century gothic] O mare dragoste este de neconceput fără o mare inteligență; inteligența este egală cu profunzimea sufletului; iată de ce sufletele mari ating culmile umanismului; tot ele sunt și mari inteligențe.[/font][/size][/center]
Sus In jos
Crissy Izabelle Tepes
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Sam Oct 09, 2010 11:41 pm

- Multumesc, Jessica! a raspuns doamna profesoara. Altcineva?
Am ridicat mana, iar doamna profesoara m-a numit.
- Ma numesc Cristeen Izabelle Tepes, dar imi place sa mi se spuna Crissy. Sunt in casa Astropufilor, am 16 ani si Hogwarts mereu mi s-a parut raiul. Cat despre Aritmantie,...nu sunt foarte pusa in tema cu aceasta materie dar vreau sa invat cate ceva din ea.
Sus In jos
Oliver C.S. Queen
Anul VI
Anul VI

Numar mesaje : 792
Varsta : 25
Stare Relatie : Pribeag!!
Reputatie : 42
Galeoni : 177
Animal : Vultur Irlandez -Wiki
Functii : Vanzator "Menajeria Magica"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Dum Oct 10, 2010 1:43 am

In timp ce asteptam colegi sa vina in clasa rasfoisem cateva pagini ale manualului de Arimetrie...era destul de usoara...chiar mai usoara decat matematica incuiatilor...deja intelesesem multe lucruri care daca cineva cunoscut ar fi vorbit despre ele il credeam putin dus...
-7....un numar exceletnt am soptit usor razand...
Ma uitam in jur cum lumea se prezenta...asa ca am fost galant facand si eu acelasi lucru...
-Hmm cred ca eu urmez am spus cu o voce ragusita....
-Eu...Eu sunt Slin C. Enchanting ... nu am preferinta atunci cand sunt numit....fiecare poate sa imi spuna oricum Slin,Claw ...cat despre mine...am o dorinta arzatoare in a descoperi ceva nou...poate ca asta este defectul meu cel mai mare cunoasterea...Sunt un Astropuff si sunt mandru de asta...Dar cel mai important la mine este faptul ca stiu sa pierd sau sa castig frumos!...am spus amuzat..

Apoi m-am asezat jos zambind...

Versurile Mele

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.youtube.com/watch?v=25i56AWtFqk
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Dum Oct 10, 2010 3:19 am

Elevii m-au uimit. Pareau atat de prietenosi! Stiu ca parea stupid, dar imi venea sa ii imbratisez pe toti pentru ca prietenia de care dadeau dovada. Dar n-am reusit decat sa ingaimez:
-Va multumesc mult pentru prezentarea voastra. Cinsprezece puncte pentru Astropufi!
Le-am zambit celor trei. Fusesera sinceri cu mine. Si atunci mi-a venit o idee nastrusnica:
-Din moment ce voi v-ati facut prezentarea... As vrea si eu la randul meu sa faceti cunostinta cu mine. Sper sa nu va plictisesc pentru ca o sa dureze ceva timp:
Numele meu este Hayley Andrews, am 14 ani, si sunt la Astropufi in afara orelor. Copilaria mea a fost ciudata. La fel si parintii mei. Sunt de sange Pur, ambii mei parinti tragandu-se dintr-o familie veche. Tatal meu este binecunoscutul Bob Andrews, un om bine pus cu Ministrul Magiei. Sa nu va ganditi ca tatal meu este un barbat foarte serios- ba din contra, este mereu pus pe sotii, ca si mine, de altfel. Mama este la Departamentul Misterelor- tot la Ministerul Megiei- si face parte dintre un grup de oameni foarte importanti pentru vrajitori. De cand ma stiu eu si cu mama suntem intr-o foarte buna relatie, asa ca am aflat intre timp multe secrete de-ale Ministerului. Visul meu... stiu ca pare putin prea banal, de copii mici, ar fi sa ajung un erou, o persoana importanta in istoria magiei, ca peste multi ani toti oamenii sa ma cunoasca si sa stie cam ce am realizat in viata. Ce sa va mai zic? Sunt o fire nu prea schimbatoare, insa mereu cu simtul umorului si careia ii place cateodata sa mai faca farse. Daca mai vreti sa stiti si altceva despre mine, nu ezitati si intrabati!
Am privit elevii ce se uitau insistenti la mine. Toti pareau mirati, de parca o carte deschisa si ciudata le statea in fata.

Sus In jos
Crissy Izabelle Tepes
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Dum Oct 10, 2010 4:57 am

Imi placea mult de doamna profesoara, mai ales faptul ca am primit atatea puncte pana acum 8->.
Am ramas putin uimita de prezentarea sa, nu stiu exact de ce.
Dar oare care o sa fie prima lectie?
De-abia o astept.
Sus In jos
Jessica F. Jersey
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Dum Oct 10, 2010 6:59 am

Am zambit multumita.
'Oh.Ce draguta e domnisoara Andrews'. gandesc eu.
Eram curioasa de inca un lucru. Am indraznit sa ridic mana:
"Daca imi permiteti."am spus ridicandu-ma in picioare.
Profesoara imi facu semn sa spun ce aveam de spus.
"As dori sa va intreb...De ce ati ales sa fiti profesoara la Aritmantie?"
Am clipit des, sperand ca nu suna ca o intrebare stupida.

Sus In jos
Aylee R. Pent
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 12/08/2010
Numar mesaje : 218
Varsta : 20
Casa : Viperini
Reputatie : 54
Galeoni : 237
Animal : Bufnita neagra- Hate; Sarpe-Revenge
Functii : Ingrijitor pentru bufnitele scolii

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Dum Oct 10, 2010 9:45 pm

Si in acel moment se auzi o bubuitura uriasa si o fata, toata in negru, sari in clasa, sprijinandu-si spatele de usa. Toti ceilalti se uitau la ea cam ciudat, probabil intarziase. Ma scuzati pentru intarziere, doamna profesoara, sper ca nu am pierdut mult...M-a urmarit Peevs pana aici, inca din pivnita viperinilor...Uitati! zise micuta si deschise usa, moment in care zbura in clasa un balon plin cu apa, care facu o aterizare superba pe catedra. Peevs! Pleaca! striga profesoara la strigoi. Acesta pleca in graba.Am facut prezentarile pana acum, zise Profa, si te-as ruga sa faci si tu la fel. Aylee se duse repede in ultima banca langa geam, ca sa poata privi ploaia. Isi abandona lucrurile pe banga si se ridica din nou in picioare. Da...Buna, numele meu e Aylee Pent si sunt de la viperini...De cand am 7 ani locuiesc in Padurea lui Dean, cu o ceata de oameni-lupi fiindca parintii mei incuiati m-au parasit cand au aflat ca sunt vrajitoare. Sunt o fire tacuta, careia nu-i place sa vorbeasca mult, fiind mai mereu incaonjurata de un con de tracere, dar la nervi nu ma poate opri multa lume, caci sunt cam repede enervata. Se aseja la loc, iar ceilalti colegi se intoarsera spre ea si zisera in cor: Buna Aylee! 'Ca la terapie in grup', gandi viperina. Acum astepta sa inceapa lectia.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://livebyaylee.blogspot.com
Ema Snow
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 03/10/2010
Numar mesaje : 1156
Varsta : 22
Casa : Ochi-de-Soim
Stare Relatie : with Daniel
Reputatie : 243
Galeoni : 222
Animal : Husky Siberian-Ariadne; bufnita alba-Artemait; Leopard de zapada-Toothless
Functii : Vanzatoare "La Trei Maturi"

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 6:34 am

Gafaind usor, am inchis us in urma mea. Uitandu-ma furioasa la podea, am ridicat privirea. Uitasem cu totul notiunea timpului dupa evenimentul de acum un minut. Am privit-o rugator pe doamna profesoara si am spus pe o voce ragusita:
- Buna ziua! Imi cer scuze ca am intarziat. Holul dinspre turnul Ochilor-de-Soim a fost blocat de o inundatie...
Am aratat inutil spre apa ce picura de pe parul si roba mea.
- In regula! incuvinta profesoara cu un zambet cald. Poti sa treci in banca!
I-am multumit grabita si m-am asezat. In cateva secunde mi-am scos tot ce aveam nevoie si m-am linistit, asteptand inceputul lectiei.

[color=blue][b]Wit beyond meansure is man's greatest treasure![/b][/color][/center]
[b][center][color=#04d4f0]"Hope is the thing with feathers, that perches in the soul, and sings the tune without the words, and never stops at all." (Emily Dickinson)[/color][/center][/b]
Sus In jos
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 8:08 am

-Frumoasa prezentare, Aylee. Pentru prezenta la ora, desi un pic intarziata si cu descrierea pe care ne-ai facut-o, Viperinii castiga 10 puncte! La fel si domnisoara Snow, le aduce Ochilor-de-Soim un plus de 5 puncte! Si raspunsul la intrebarea ta, domnisoara Jersey, paiii... pe cand eram mai mica, am uitat sa mentionez ca am fost la scoala Incuiatilor pentru ca ma obligase tata sa imi perfectionez Studiul Incuiatilor. Acolo am fost intr-atat pasionata de matematica, incat m-am hotarat sa incerc si matematica vrajitorilor. Pentru intrebarea pusa, Astropufii primesc inca 5 puncte! Daca mai aveti si alte intrebari, din pacate nu le veti mai putea pune, decat poate la sfarsitul orei.
Se vedea ca unii nu erau prea incantati de acest lucru, dar se supusera nedreptatii.
-Astazi vom face doar o introducere in Aritmantie, pentru a vedea "cum se mananca" Aritmantia. De asemenea as dori sa aflu aptitudinile voastre in Aritmantie.
Pe tabla aparu un scris caligrafic Aritmantia este materia ce se ocupa cu studiul numerelor magice. Aceasta poate fi asemanata si cu matematica Incuiatilor, mult mai extinsa. Fiecare numar are o valoare in Aritmantie, si foarte putine persoane cunosc o zecime din toate proprietatile numerelor. Una dintre aceasta persoana este un matematician de origine german numit Markus Schwarm. Cea mai mare descoperire a sa a fost Aritmantia insasi. A observat ca daca combini unele numere prin anumite formule vei afla diferite potiuni, lucruri sau multe altele. Exista si cateva numere cu proprietati abstracte. Exemplu: 0.
-Cam atat pentru acum. Mai intai vreau sa aflu si ce mai stiti despre Aritmantie. Cine imi poate spune cam ce proprietate are numarul 7?
Nu credeam ca cineva putea stie, dar imi incercam si eu norocul...

Sus In jos
Ema Snow
Sef De Casa
Sef De Casa

Animal : Husky Siberian-Ariadne; bufnita alba-Artemait; Leopard de zapada-Toothless

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 8:38 am

Rascoleam prin minte. Parca citisem undeva ceva de genul... Mi-am amintit ca 7 reprezinta perceptivitate, intelegere, munca grea si provocari... Nu, nu asta... Aha! Nu stiam sigur daca era acesta raspunsul, dar am ridicat mana. Merita sa incerc.
- Proprietatea acestui numar este reprezentata de gand si constiinta.
Am privit-o pe doamna profesoara, simtind cum creste curiozitatea in mintea mea.

[color=blue][b]Wit beyond meansure is man's greatest treasure![/b][/color][/center]
[b][center][color=#04d4f0]"Hope is the thing with feathers, that perches in the soul, and sings the tune without the words, and never stops at all." (Emily Dickinson)[/color][/center][/b]
Sus In jos
Hayley M. Andrews
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 9:00 am

-Numarul 7 este unul dintre numerele complexe de care v-am povestit. Una dintre ele este cea pe care ne-ai spus-o mai devreme, domnisoara Snow, si cu ajutorul tau Ochi-de-Soimii castiga inca 10 puncte! Astept noi pareri.
I-am zambit acelei fete ce parea timida, dar cu toate acestea foarte isteata. I-am facut cu ochiul Emei, si i-am trimis un biletel.
"Bravo! Sa continui tot asa si... poate vei ajunge una dintre cele mai bunele eleve la Aritmantie!"
Am privit-o mandra pentru a mia oara pe acea fata dragutica.

Sus In jos
Ema Snow
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 6:20 pm

Puteam sa jur ca doamna profesoara mi-a facut cu ochiul. Am citit repede biletul.
"Bravo! Sa continui tot asa si... poate vei ajunge una dintre cele mai bunele eleve la Aritmantie!"
M-am uitat iar la dumneaei si i-am zambit larg.
Am asteptat linistita raspunsurile colegilor.
Ora asta super inca de la inceput, dar acum eram perfect sigura ca toate orele vor fi asa.

Sus In jos
Samantha Hawkins
Anul IV
Anul IV

Data de inscriere : 11/05/2010
Numar mesaje : 284
Varsta : 20
Reputatie : 43
Galeoni : 29
Animal : Pisica "Albastra de Rusia"-Yura; Lup - Fenrir.

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Mier Oct 13, 2010 7:40 pm

Samantha fusese unul dintre acei elevi care se uitau cu o falca in cer si una pe pamant la doamna profesoara. Nu incapea discutie, era de treaba. Foarte. Dar descrierea... in orice caz, si-a revenit dupa cateva momente, adoptand o pozitie ceva mai demna. Nu, nu, nu avea sa ridice mana la prezentare. Cum ar putea spune ca a trait atata timp aproape rupta de tot ce inseamna scoala sau discipline magice? Sau mai bine ridica mana si nu se complica cu detalii. Sau... mai bine isi vedea de schitele ei pe foaie facute in creion. (avea destule, Incuiatii tind sa abuzeze de ele). tanara eleva inca asocia anumite elemente cu cele dinafara lumii magice.

Chiar si Aritmantia o comparase cu matematica, desi vorbise si auzise de la numerosi elevi ce presupune. Acum vedea cu proprii ochi ca cele 2 materiii difera extrem de mult.

Cine imi poate spune cam ce proprietate are numarul 7?

Am ridicat mana ca arsa. Citisem intr-o carte de-a oamenilor despre "Misterele din spatele cifrelor". Dar profesoara a numit pe altcineva. Am scrasnit din dinti dar m-am linistit imediat vazand ce e tot de-a soimilor. Samantha o mai remarcase pe Ema si al celelalte ore, asa ce se multumi sa-i transmita un "Bravo" pe soptite si ramase cu mana ridicata, inarmata cu o alta explicatie:

"-Am inteles ca saptele ar fi cifra intelepciunii si a perfectiunii si arata profunzimea in gandire. De asemena, oamenii vorbesc despre insemnatatea cifrei si in Biblie, cea mai cunoscuta lucrare a lor, atribuindu-i o anumita simbolistica -- datorita marturiilor istorice cu [,] care a fost asociata."

Cativa au privit-o cu mirare, dar ei incepea sa-i placa materia. "Hmm... unii probabil ca nici nu au auzit de denumirea de "Biblie"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://flower-in-desert.blogspot.com/
Crissy Izabelle Tepes
Anul I
Anul I

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Joi Oct 14, 2010 1:49 am

Cifra numarul 7? Eu stiam doar de 6...
2 fete au spus ceva de genul dar...
- Doamna profesoara, am ridicat eu mana, sunt sigura ca aceste proprietati le avea cifra 5. Cifra 7 cred ca avea proprietatea de imperfectiune, sau cam asa ceva...
Sus In jos
Jessica F. Jersey
Anul VI
Anul VI

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Joi Oct 14, 2010 4:35 am

Am privit celelalte colege.
Nu stiam ce sa spun,dar intr-un final,am spus ceea ce stiam,ridicandu-ma in picioare:
"Din cate stiu eu, cifra 7 este singura cifra cu cele mai multe proprietati magice,din tabelul aritmantic. Ea semnifica intelepciunea si independenta si perfectiunea in gandire."
M-am uitat la profesoara,astepand raspunsul.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lectia I >:)   Astazi la 9:12 pm

Sus In jos

Lectia I >:)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Graveyard-
Mergi direct la:  

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog