Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Kasumi Mikoto
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 16/01/2010
Numar mesaje : 693
Varsta : 19
Warning : 0%
Casa : Ochi-de-Soim
Reputatie : 68
Galeoni : 59
Animal : Motan "Albastru de Rusia"-Mizu

MesajSubiect: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 4:48 am

NU e cine stie ce, dar sunt curioasa ce secvente v-au placut cel mai tare in carti sau opere literare. Nu trebuie decat sa specificati cartea/volumul/textul, imprejurarea si autorul, acesta din urma doar daca nu sunteti siguri ca toata lumea stie despre ce vorbiti sau daca exista mai multe carti cu autori diferiti sub titlu identic sau asemanator si usor confundabil.(pot fi si versuri, of course).
Incep eu. -Harry Potter(nu mai stiu exact din care volum si, cum toata lumea a citit, nu cred ca e nevoie sa specific imprejurarea.)
Doar vesnica replica a lui Ron(Ok, nu chiar vesnica):"In numele izmenelor lui Merlin!"
Apoi, din Alice in Tara Minunilor.
Era l ceai cu harciogul, iepurele si Palarierul nebun.
Palarierul: Fac ce-mi place si imi place ce fac!
Iepurele: Nu-i tot aia?
Harciogul, de colo(intr-una din scurtele perioade in care nu dormea):Nu. Doar, "respir cand dorm" si "dorm cand respir" nu sunt acelasi lucru.
Si palarierul: Pentru tine tot aia e.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Varsta : 20
Casa : Cercetasi
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 5:18 am

Mie mi-a placut la nebunie scena din "Jurnalele vampirilor:Furia" I love you I love you
E mortala I love you Laughing

"Katherine îi zâmbi și ea lui Damon, încântată.
- O să fim atât de fericiți împreună.Odată ce ei sunt morți, o să-ți dau drumul.De fapt, ție nu voiam să-ți fac rău.Dar m-am înfuriat.Întinse o mână subțire și îl mângâie pe obraz.Îmi pare rău.
- Katherine, spuse el.
Continuă să zâmbească.
-Da.
Ea se aplecă spre el .
- Katherine ...
- Da, Damon?
- Du-te dracului!"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Varsta : 24
Casa : Adult
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 5:49 am

Scena aia imi place si mie cand o injura , Desiree Laughing

O alta scena , din "The Awakening" cand erau la petrecere Stefan si Elena I love you

Citat :
"Are you having a good time?" Elena asked.
I am now. Stefan didn't say it, but Elena knew it was what he was thinking. She could see it in the way he stared at her. She had never been so sure of her power. Except that actually he didn't look as if he were having a good time; he looked stricken, in pain, as if he couldn't take one more minute of this.
The band was starting up, a slow dance. He was still staring at her, drinking her in. Those green eyes darkening, going black with desire. She had the sudden feeling that he might jerk her to him and kiss her hard, without ever saying a word.
"Would you like to dance?" she said softly. I'm playing with fire, with something I don't understand, she
thought suddenly. And in that instant she realized that she was frightened. Her heart began to pound
violently. It was as if those green eyes spoke to some part of her that was buried deep beneath the
surface—and that part was screaming "danger" at her. Some instinct older than civilization was telling her
to run, to flee.
She didn't move.
I love you I love you I love you
Hmm..alte scene? Din HP3 , scena cu meciul de Vajhat , Cercetasi contra Viperini si comentariul ala al lui Lee Jordan rofl Ce mai radeam Laughing Si in sfarsit , Harry prinde hotoaica Smug
Si mai sunt o gramada de scene si faze din multe carti , dar nu mi le amintesc eu acum Laughing Insa din cartea recent citita "Fantoma din Canterville" de Oscar Wilde , imi plac scenele cand fantoma incearca sa-i sperie pe americanii care s-au mutat in casa , dar devine frustrat , pentru ca astia nu se speriau rofl Smile

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 17/03/2010
Numar mesaje : 4338
Varsta : 21
Casa : Astropufi
Reputatie : 675
Galeoni : 292
Animal : Bufnita alba - Abigail
Functii : Vanzatoare "La Trei Mături"; Profesoara "Aparare contra magiei negre"; Sef de Casa la Astropufi

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 6:23 am

pai, imi plac multe faze din Trilogia Bartimaeus, de Jonathan Stroud
vorbea Bartimaesu, care este un djin, despre stapanul lui Nathaniel, in varsta de 14 ani

Citat :
"Vazut de la spatearata ca un barbat acum. Noaptea. De la distanta."
sau ceva asemanator

sau, vorbea acest djin despre actiunile lui de'a lungul anilor, si vorbea despre sfaturile date de el arhitectilor:

Citat :
Eu, un djin care a dat sfaturi pentru construirea marilor cladiri*
[sau ceva de genul][si apoi pune o cifra sus in dreapta cuvantullui, si te trimite in josul paginii unde mai da explicatii]
Citat :
*nu ca miar fi mereu ascultate. A se vedea Turnul din Pisa

[font=georgia][b][i][color=#87ceeb]
[/color][/center][/i][/font][/b][center][b][font=magicmedieval][size=20][color=black]B[u]G[/u]S Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/georgasweet
Sophia Mason
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 10/05/2010
Numar mesaje : 872
Varsta : 23
Reputatie : 37
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 7:53 am

pai am citit multe faze funny in carti

Harry potter si ordinul Pheonix a scris:

-Percy nu ar recunoaste o gluma nici daca ar dansa goala in fata lui

am ras de am spart la faza asta

si au mai fost multe faze funny in mai multe carti
cand imi amintesc va mai scriu
Sus In jos
Sophia Mason
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 10/05/2010
Numar mesaje : 872
Varsta : 23
Reputatie : 37
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 7:54 am

pai am citit multe faze funny in carti

Harry potter si ordinul Pheonix a scris:

-Percy nu ar recunoaste o gluma nici daca ar dansa goala in fata lui

am ras de am spart la faza asta

si au mai fost multe faze funny in mai multe carti
cand imi amintesc va mai scriu

scz nush ce sa intamplat
de mia parut de doua ori commu
va rog sa ma iertati
Sus In jos
Kasumi Mikoto
Anul V
Anul V

Data de inscriere : 16/01/2010
Numar mesaje : 693
Varsta : 19
Casa : Ochi-de-Soim
Reputatie : 68
Galeoni : 59
Animal : Motan "Albastru de Rusia"-Mizu

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Mier Iun 16, 2010 8:35 am

Eu am ras la alltceva.
Gideon hot de buzunare(din seria Revelatia lui Peter Schock), nu mai stiu autoarea.
Dar promit sa v-o spun odata.

Sidney se apleca spre Kate lasamdo sa-i conteple minuatii dinti lipsa."Iti trebuie un dentist" se gandi Kate, dar nu o spuse, pentru ca cineva din 1763 nu avea de unde sti ce e ala.
-Hai, tinere! rase pastorul Ledbury. Stiu un tip de treaba care ar fi bucuros sa iti faca niste dinti de lemn, mai frumosi ca cei reali. Draga mea verisoara, si draga ta mama, doamna Bying nici nu aar observa diferenta!
-Zau? facu Gideon sceptic. Io n-as zice.
-De ce? se zburli pastorul.
Cu tot respectul meritat si datorat parinte, Doamna Bying e de fata.
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Varsta : 20
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Lun Iun 28, 2010 1:34 am

"Klaus flutura in aer,intr-un arabesc complicat,tepusa franta si,cu un zambet extaziat,incepu sa o coboare catre pieptul lui Stefan.
Din cealalta parte a luminisului,o lance strapunse aerul si il lovi in mijlocul spatelui,infingandu-se si tremurand in carnea lui ca o sageata uriasa,ca o jumatate de sageata uriasa.Bratele lui Klaus se desfacura largi,si scapa tepusa din mana;ranjetul extaziat de pe fata lui disparu.Ramase in picioare,cu bratele departate pentru o secunda,apoi se rasuci,iar batul de frasin din spatele lui se clatina usor.
In fata ochilor lui Bonnie jucau prea multe valuri de puncte cenusii pentru a mai distinge ceva,dar auzi limpede vocea rasunand rece si aroganta si plina de o hotarare nestramutata.Doar 5 cuvinte,dar ele schimbara totul.
-Pleaca de langa fratele meu."

Partea mea favorita din "Reuniunea" I love you I love you Cand vine Damon sa il salveze pe Stefan I love you
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

Functii : Vanzatoare "La Trei Mături"; Profesoara "Aparare contra magiei negre"; Sef de Casa la Astropufi

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Sam Iul 03, 2010 2:41 am

un citat care mia placut din "Alice in tara minunilor". Este replica ducesei, si este o morala, din care nu intelegi nimic decat daca citesti de multe ori. Prima oara nam inteles nimic. Apoi i lam citit Sophiei, si lu' mama, si lu' tata, si am inteles ceva-ceva dar tot e..
Citat :
Niciodata sa nu'ti imaginezi ca esti altfel decat pari sa fii in ochii altora sau ca ceea ce ai fost sau ai fi putut sa fii a fost sau ar fi putut sa fie altfel decat a aparut in ochii altora

[/color][/center][/i][/font][/b][center][b][font=magicmedieval][size=20][color=black]B[u]G[/u]S Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Varsta : 24
Casa : Adult
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Sam Iul 03, 2010 2:56 am

Ahh , da...mi-am adus aminte de o scena din "Blindatele Mortii" de Sven Hassel I love you Laughing

Citat :
Legionarul il privi cu coada ochiului.
- Caile lui Allah sunt de nepatruns , dar drepte , murmura el. Eu o sa ma duc in gradina lui Allah , dar tu , care nu crezi in nimic , o sa te prajesti in iad in cele mai ingrozitoare chinuri.(Mangaie parinteste parul uriasului.) Dar ne vom ruga pentru tine , biet pacatos , in ziua cand , din ordinul lui Allah , Ivan o sa-ti infiga un cutit in spate!
Micutul opri brusc sticla la jumatatea drumului spre gura si se uita la Legionar , pe fata caruia plutea un zambet viclean.
- Tine-ti gura cu glumele tale! Te crezi in rai si in iad?
- Bineinteles , spuse Legionarul foarte serios. Allah va stii sa aleaga tapii de berbeci.
Micutul avea privirea inspaimantata si se apleca spre el , scobindu-se nervos in nas:
- Tu care esti un bun camarad , spune-mi cum as putea sa ma strecor in gradina lui Allah?
Legionarul zambi cu o infatisare intristata.
- Foarte , foarte greu. Trebuie sa faci atatea lucruri inainte...Allah e asa mare!
- Nu-mi pasa , o sa fac ce trebuie. Si voi astia , voi sunteti credinciosi?
Toata lumea raspunse afirmativ cu cea mai mare seriozitate.
Lacrimand , Micutul se intoarse spre Legionar:
- Atunci o sa ma prajesc singur in iadul ala nenorocit? Nu-i drept. Ajuta-ma camarade , sa ajung si eu la Allah.
- Trebuie mai intai sa-ti ierti dusmanii , spuse Legionarul.
- Da , da! striga Micutul , sarindu-i de gat , chiar ca-ti iert toate porcariile pe care mi le-ai facut. Laughing
- Eu? se balbai Legionarul , desprinzandu-se.
- Da , tu , relua Micutul radios. ( Scotoci in buzunar si-i dadu Legionarului un pachet ce continea un praf alb.) E soricioaica. Vroiam sa ti-o torn in bere , dupa victorie , fiindca m-ai lovit cu piciorul si mi-ai spart nasul.
- Dumnezeule! striga zapacit Legionarul.
- Da , ai fi avut timp doar cat sa-i vezi pe englezoi defiland sub poarta Brandemburg. rofl

Allah , damn it! Laughing

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Sam Iul 03, 2010 3:03 am

miam mai amintit un citat din ochiul golemului Laughing in aceasta carte, era o forta magica care bantuia londra, si niste spirite de rang inferior faceau presupuneri Laughing si unul a spus
"poate darma cladiri doar printr'o suflare"
la care Bartimaeus, un djin, spirit superior celui de mai devreme facea comentarii pentru el si spunea
"Cunosteam si eu magicieni cu astfel de puteri, manifestate mai ales la primele ore ale diminetii"

Sus In jos
Eduard Black
Anul IV
Anul IV

Data de inscriere : 01/07/2010
Numar mesaje : 261
Varsta : 18
Reputatie : 14
Galeoni : 66

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Sam Iul 03, 2010 3:17 am

Mie mia placut in Harry Potter 5:
-O,Ron ce mandra sunt ca esti Perfect,ca toti din familie...
-Da noi ce suntem?Vecini?zise Fred sau George nu stiu Laughing rofl
Sus In jos
Crysella Blythe
Anul III
Anul III

Data de inscriere : 25/11/2010
Numar mesaje : 231
Varsta : 25
Reputatie : 88
Galeoni : 181
Animal : Bufnita neagra-Amra
Functii : Vanzatoare Vâjthat Magic;

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   Dum Dec 12, 2010 3:15 am

În această lume, vampirul e doar un zeu întunecat, un copil al întunericului. El nu poate fi altceva. Iar dacă uneori el exercită o anumită fascinație asupra minții oamenilor, este numai din pricina faptului că imaginația omenească e un loc tainic, plin de amintiri primitive și dorințe nemărturisite.

De tanti Orez in "Vampirul Lestat". A luat-o razna cu catolicismul ei cu tot, dar ii apreciez seria "Cronicile Vampirilor".

Fabulos este sfarsitul cartii "Un veac de singuratate", de G. G. Marquez si este unul dintre principalele motive pentru care n-am considerat, la sfarsitul lecturii, volumul acesta o tortura indurata inutil.

Dar, înainte de a ajunge la versul final, înțelesese că nu va mai ieși niciodată din odaia aceea, căci stătea scris că acea cetate a oglinzilor (sau a mirajelor) va fi ștearsă de vânt și alungată din memoria oamenilor în clipa în care Aureliano Arcadio Buendia va fi terminat descifrarea pergamentelor, și că tot ce vedea scris acolo era dintotdeauna și avea să rămână pe vecie de nerepetat, căci semințiilor osândite la un veac de singurătate nu le era dată o a doua șansă pe pământ.

De departe, citatul meu favorit dintr-o carte:

Cartea îmi vorbea, așa cum vorbesc visele, însă mult mai clar și mai distinct. Era ca o întrebare care îmi mergea drept la inimă.
Cuvintele se revărsau dintr-o gură invizibilă, prindeau viață, îndreptându-se spre mine. Se răsuciră pe toate fețele, schimbându-și formele asemenea unor sclave în robele lor multicolore, prăbușindu-se apoi la pământ și transformându-se într-un halou fosforescent, dispărând și lăsând locul altora. Momentan, fiecare dintre ele spera că o voi alege, că nu mă va mai interesa să le privesc pe cele care urmau.
Unele dintre ele defilau ca niște păuni în veștminte sclipitoare, cu pasul lor lent și măsurat.
Altele erau asemenea unor regine, însă vârstnice și obosite, având pleoapele vopsite, năclăite cu un strat urât de ruj, iar buzele lor desenau un zâmbet lasciv.
Priveam dincolo de ele, spre cele care încă se apropiau, iar privirea îmi alunecă peste șirurile lungi de siluete cenușii cu fețe atât de obișnuite, atât de lipsite de expresie, încât părea imposibil ca ele să poată lăsa o impresie în memoria cuiva.

(Gustav Meyrink - Golem)

Un motiv pentru care am zis ca o sa-i ridic profesoarei de romana o statuie: ne-a pus sa citim Max Blecher pentru un test. Imediat ce am terminat de citit "Intamplari din realitatea imediata" m-am apucat din nou... si din nou... ultima data am recitit acum doua saptamani. Citatul meu preferat al dansului:

Visai că mă găseam pe străzile unui oraș plin de praf, cu mult soare și cu casele albe; poate un oraș oriental. Mergeam alături de o femeie în negru, cu voaluri mari de doliu. Ciudat însă, femeia n-avea cap. Voalurile erau foarte bine aranjate unde trebuia să fie capul, dar în locul lui nu era decât o gaură beantă, o sferă goală până la ceafă.
Eram amândoi foarte grăbiți și unul lângă altul urmăream o căruță cu cruci sanitare, în care se afla cadavrul soțului doamnei în negru.
Înțelesei că eram în timpul războiului, într-adevăr, în curând ajunserăm la o gară și coborârăm scările până într-un subsol iluminat slab de electricitate. Tocmai sosise un convoi de răniți și infirmierele forfoteau agitate pe peron, cu panerașe de cireși și covrigi pe care le împărțeau invalizilor din tren.
Deodată scoborî dintr-un compartiment de clasa I un domn gras, bine îmbrăcat, cu semnul unei decorații la butonieră.
Purta monoclu și ghetre albe. Chelia era ascunsă sub câteva fire de păr argintiu, în brațe ținea un cățel alb pechinez, cu ochii ca două bile de agată plutind în untdelemn.
Câteva clipe el umblă încolo și încoace pe peron căutând ceva. În fine găsi; era vânzătoarea de flori. Alese din coș câteva buchețele de garoafe roșii și le plăti, scoțând banii dintr-un elegant portmoneu suplu cu monogramă de argint.
Apoi, se urcă din nou în vagon și prin geam văzui cum instalase cățelușul pe măsuța de lângă fereastră și îi dădea, rând pe rând, să mănânce garoafele roșii, pe care animalul le înghițea cu vădită poftă...

In sfarsit, "Orbitor" este cartea mea cult (sau seria de carti, in fine). Imi place absolut fiecare propozitie si nu imi pot da citatele sau descrie fazele care m-au fermecat cel mai mult fara sa fac o lista interminabila.

:hp11:

[i]Odi et amo. Quare id faciam, fortasse requiris?
Nescio, sed fieri sentio et excrucior. [/i]

Catullus

[i]Nox mihi prima venit! Primae da tempora nocti!
Longius in primo, Luna, morare toro.
Tu quoque, qui aestivos spatiosus exigis ignes,
Phoebe, moraturae contrahe lucix iter.[/i]

Propertius [/center]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.   

Sus In jos

Faza care v-a placut cel mai mult intr-o opera literara.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 25.Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon ( Ce nume să-i dăm acestei iubiri?)
» FAHRIYE EVCEN
» 6. Kiralik Ask - comentarii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Cafenea-
Mergi direct la:  

Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit