Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare
Egipt.. Si alte chestii ciudate..5510
Distribuiti | 

Egipt.. Si alte chestii ciudate..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere: 18/08/2009
Numar mesaje: 5232
Varsta: 20
Warning: 0%
Casa: Adult
Stare Relatie: Married to Matt River.
Reputatie: 1082
Galeoni: 900
Animal: Rottweiler - Warro
Functii: Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Mier Feb 17, 2010 11:40 pm

Ok.. diseara o sa scriu despre aa... nu stiu.. Straight face Gasesc eu ceva.. tongue Laughing Kiss

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere: 03/10/2009
Numar mesaje: 7042
Varsta: 21
Stare Relatie: Intr'o relatie cu Alec Meester
Reputatie: 1679
Galeoni: 915
Animal: Cissy - pisica Albastru de Rusia
Functii: Ajutător pentru bibliotecă; Profesoara de "Farmece"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 2:36 am

Imi dai un buzz cand postezi Hug
Vreau sa fiu prima Very Happy I love you

[font=Georgia][center][color=#800000][b][size=18]- Bella Emily Rose -[/size]

[size=13]" I will always love you "
[i]Because deep down inside
there is a part of you that feels for her. [/i]

[/b]
[right][b][i]I love you , Dess.[/i]

[/b][/right] [/color][/center][/font][/size]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://live-love-dream.blogspot.com/
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 3:36 am

Well.. Rock On Back in action.. Me.. Smug Rock On.. Laughing Sorry nu stiu ce puii mei m-a apucat .. Straight face Laughing
Asaa.. revenind la subiect.. EU.. Smug Glumeam.. Straight face Laughing Rock On Doamne.. chiar ca am ceva.. Thinking? Laughing
Well.. Subiectul.. Egiptul I love you Asa, sa scriu ce am mai gasit prin cartile alea.. I love you Smug

~ Sceptrul lui Uas ~

Uas era in vremurile de demult un fel de fetis, in care se inchipuia ca sunt inchise puterile tamaduitoare ale unui demon protector, asemanator unui caine sau unei vulpi.
Uas se compune dintr-un bat care se termina in partea de jos in furculita, iar in capatul de sus intr-un cap de animal (apartinand, desigur, canidelor).
In mainile zeilor el devine un indragit sceptru si un simbol al tamaduirii si fericirii.
Pana in Regatul de Mijloc, mortilor li se dadeau sceptre ale lui Uas din lemn, pe care le luau cu ei in mormant, unde acestea trebuiau sa le asigure un trai bun.
Mai tarziu si frizele sarcofagelor au fost impodobite cu acest simbol. Un motiv indragit in toate timpurile era reprezentarea a doua sceptre ale lui Uas, care incadrau in parti un camp de imagini si unul de inscriptii si sustineau cu capetele lor ideograma pentru ''cer''. Cand era impodobit cu panglica si pene, sceptrul lui Uas era semnul nomei tebane si se numea Uaset.

~ Sange ~

''Scurgerilor'' divinitatii li se atribuia forta creatoare.
Despre zeii Hu si Sia mitul povesteste ca au aparut din picaturile de sange care cadeau pe pamant, in timpul circumciziei lui Ra.
Din sangele zeului pamantului, Geb, apare cedrul, iar din picaturile de sange ale lui Bata rasar doi arbori de persea.
In ce masura nodul lui Isis, numit in Cartea Mortilor ''O, sange al lui Isis.'' corespunde sangelui ca purtator al vietii, nu este clar.

~ Scarabeu ~

Carabusul sacru era o imagine a autocreatiei, intrucat egipteanul credea despre carabus, sau daca e sa o luam in termen egiptean, scarabeu, ca apare din sine insusi dintr-o sfera de gunoi (care, in realitate, serveste numai la apararea oualelor si larvelor). Astfel, carabusul de gunoi, de culoarea antracitului, cunoscut sub numele de Chepre, adica ''cel aparut din pamant'', era venerat si inca de timpuriu echivalat cu zeul Creatiei, Atum, si considerat ca o forma a zeului soarelui. Aasa cum carabusul impinge inaintea lui o sfera de gunoi, tot asa se imagina ca rostogoleste Chepre sfera solara spre cer.
Carabusul solar, care da lumina si caldura (modelat din steatit sau faianta) a devenit o amuleta indragita, care era alaturata mortului ca simbol al unei vieti noi.

Deci.. sper ca v-a placut.. Kiss Wink tongue

Ultima editare efectuata de catre Isabella Luminita Swan in Joi Feb 18, 2010 3:38 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 3:38 am

I love you I love you
Imi place ce ai scris Smug
E interesant,mai ales chestia cu scarabeul Very Happy I love you

[/b]

Sus In jos
Sydney Akira
Anul I
Anul I

Data de inscriere: 17/02/2010
Numar mesaje: 32
Casa: Astropufi
Reputatie: 1
Galeoni: 75

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 3:42 am

tot ce ai scris imi aduce aminte de filmul Mumia ;D am fost in Egipt si e chiar fain :x

imi place mai ales poveste scarabeului :)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/GeeHug
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 3:44 am

Si eu am vazut filmul Hug
Scuzati de off topic Laughing
Asa..o sa postez ceva despre exorcism sau ceva de genul mai tarziu Very Happy I love you

[/b]

Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 3:54 am

Scuzati de dublu post Very Happy
Asa,cum am zis ,cateva lucruri despre exorcizare. Cei care au vazut filmul " The exorcism of Emily Rose " banuiesc ca stiu despre ce este vorba.

Exorcismul

Exorcismul este un ritual religios folosit pentru a scoate demoni sau spirite malefice dintr-o persoana posedata, sau chiar dintr-un anumit obiect. Multe culturi practicau asemenea rituri, inca din cele mai vechi timpuri si inca de inaintea aparitiei crestinismului.
Astazi, Biserica Catolica inca mai crede in posedarile diavolicesti iar preotii inca mai practica ceea ce se numeste “exorcism real”, un ritual de 27 de pagini care are ca scop scoaterea spiritelor malefice din oameni.
Ritualul implica apa sfanta, incantatii, persoane ce se roaga pentru posedat, artefacte si simbolul crestinilor, crucea.
Catolicii au cel putin zece exorcisti oficiali in Statele Unite ale Americii.

In Germania, se obtine mult mai greu aprobarea pentru efectuarea unui astfel de ritual, mai ales dupa moartea lui Anneliese Michel in varsta de 23 de ani. Aparent, ea suferea de depresie, atacuri de apoplexie (pierdere brusca a constiintei si a posibilitatii de miscare) si diverse halucinatii.
Familia sa a banuit ca ar fi vorba de o posedare, ca fata lor este posedata de Satan. Au adus doi preoti pentru a o exorciza. Ritualul s-a repetat de 67 de ori, la intervale diferite de timp. Cand a murit, fata a ajuns sa cantareasca 31 de kilograme. Parintii sai si preotii au primit doar inchisoare cu suspendare. Filmul “The Exorcism of Emily Rose” este bazat pe cazul si viata lui Anneliese Michel.
Sectele protestante de asemenea cred intr-o posesie satanica si practica ritualuri de exorcizare.
Pentru a intelege mai bine, trebuie sa ne intoarcem in trecut, unde s-a practicat pentru prima data aceste ritualuri, puse in contextul social si cultural din acea perioada.
Exorcismul este un ritual prezent in multe religii si culturi. Cele mai vechi referinte cu privire la posedare provin de la sumerieni. Acestia credeau ca toate bolile trupului si ale mintii sunt cauzate de niste spirite ale mortilor care salasluiau in Infern.
Mai tarziu, ritualurile de exorcizare sunt mentionate si in Biblie.
Potrivit invataturii Bisericii, diavolul are o anumita stapanire asupra oamenilor. Apostolul Pavel il numeste dumnezeul al acestei lumi. Si Isus il descrie pe diavol drept stapanitor al acestei lumi (2 Cor 4, 4). Si Isus a practicat astfel de ritualuri de exorcizare.
El si-a dedicat toata viata invingerii raului. Numeroase episoade din Evanghelie unde Isus elibereaza indracitii sunt si astazi jucate de preotii crestini si catolici.
In vremea respectiva se atribuiau Satanei tot ce era rau, inclusiv anumite fenomene care astazi tin de domeniul psihiatriei. Orice boala era de vazuta ca un semn al puterii Raului asupra omului, iar interpretarea putin exagerata a scripturilor, cum ca scotea – la propriu – draci din oameni este cel putin periculoasa. Oamenii erau bolnavi, iar Isus ii vindeca de Rau (Satan). Astazi, numeroase persoane cad victima ritualului de exorcizare, mai ales in zone rurale.

Sper ca nu v-am plictisit Very Happy

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 4:25 am

Sis, nu ne-ai plictisit, a fost destul ( de fapt, foarte ) de interesant.. Thinking Wink Kiss
Voi mai pune si maine cate ceva.. Kiss Wink

EDIT after 5 minutes I think.. Thinking
Well.. M-a cam surprins faptul ca.. : ''Si Isus il descrie pe diavol drept stapanitor al acestei lumi.'' desi e foarte logic, si asta reiese mai mult din ''Ingerul Dirigal 2'' tongue

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]

Ultima editare efectuata de catre Isabella Luminita Swan in Joi Feb 18, 2010 4:35 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 4:32 am

Mersi Hug
O sa mai caut si eu cate ceva I love you

[/b]

Sus In jos
Ginny Andrews Blackfire
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere: 19/05/2009
Numar mesaje: 2552
Casa: Cercetasi
Stare Relatie: Singura:))
Reputatie: 94
Galeoni: 148
Animal: Yorkshire Terrier-Puffy
Functii: Vanzatoare la "Vajhat Magic"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 6:06 am

Cleopatra

Cleopatra s-a născut în anul 69 î.Hr.. Fiică a regelui Ptolemeu al XII-lea, Cleopatra avea mai mulți frați (printre care sunt urmașii la tron Ptolemeu al XIII-lea și Ptolemeu al XIV-lea, precum și Arsinoe). După ce Ptolemeu al XII-lea moare ucis (dealtfel toți cei din neamul Cleopatrei au murit asasinați, adeseori prin otrăvire), Cleopatra urcă pe tron. În același timp, fratele ei a devenit regele Ptolemeu al XIII-lea, domnind alături de ea în Egipt sub titlul oficial de soț al Cleopatrei. Cleopatra și Ptolemeu au fost membri ai dinastiei macedonene care a guvernat Egiptul de la moartea lui Alexandru cel Mare (în 323 î.Hr.). Deși Cleopatra nu avea sânge egiptean, ea a fost singura din casa ei care a învățat limba egipteană. Pentru a-și spori influența asupra poporului egiptean, a fost proclamată fiica lui Ra, zeul soarelui la egipteni. La scurt timp, Cleopatra a avut neînțelegeri atât cu fratele cât și cu sora sa, Arsinoe, care au dus în anul 48 î.Hr. la un război civil.

Cleopatra a fost considerată dintotdeauna drept cea mai frumoasă femeie din lume. "Dacă nasul Cleopatrei ar fi fost mai scurt, fața lumii ar fi fost alta", spunea Blaise Pascal despre regina Egiptului. Pascal credea că femeile cu nasul lung sunt mai atrăgătoare și că poate acest amănunt i-ar fi atras pe Cezar și pe Marc Antoniu. În realitate, nu se știe cum arăta nasul Cleopatrei. În limba greacă, "Cleopatra" semnifică "gloria tatălui", însă numele se pare că nu a fost bine ales deoarece "preferata tatălui" în familia reginei era Arsinoe, sora cea mică. Cleopatra nu purta bijuterii. Vorbea șapte limbi, beneficiind corespunzător originii de o educație aleasă.
La vremea aceea, Roma, cea mai mare dintre puterile vestice, era de asemenea zguduită de un război civil. Chiar în momentul în care Cleopatra se pregătea să-și atace fratele cu o imensă armată formată din arabi, războiul civil roman a ajuns și în Egipt. Cneus Pompeius Magnus, înfrânt de Iulius Cezar în Grecia, a fugit în Egipt căutând adăpost, însă a fost în 47 î.Hr. ucis de agenții lui Ptolemeu al XIII-lea. Iulius Cezar a ajuns la scurt timp în Alexandria și, după ce a descoperit moartea dușmanului său, a decis să restabilească ordinea in Egipt. Începând cu secolul precedent, Roma exercitase un control din ce în ce mai mare asupra bogatului regat egiptean, astfel încât Cleopatra a căutat să-și atingă scopurile politice intrând în grațiile lui Iulius Cezar. Ea s-a dus la palatul regal din Alexandria și se spune că i-a fost dusă lui Iulius Cezar înfășurată într-un covor, care i-a fost oferit cadou. Cleopatra, o femeie nu prea frumoasă dar totuși seducătoare, a atras atenția puternicului lider roman, acesta fiind de acord să participe la războiul civil egiptean de partea ei. Cleopatra ieși învingătoare din acest conflict și rămase la domnie alături de un alt frate de-al sau, Ptolemeu al XIV-lea. Arsinoe, care fusese aliata lui Ptolemeu al XIII-lea în luptă, a fost luată la Roma de Iulius Cezar, apoi dusă într-un templu, unde trăi până în anul 41 î.Hr., când avea să fie executată din ordinul lui Marc Antoniu.
În iunie 47 î.Hr. Cleopatra a avut un fiu, despre care a pretins că este al lui Iulius Cezar și pe care l-a botezat "Cezarion" ("micul Cezar"). La întoarcerea lui triumfală la Roma, Iulius Cezar a fost întâmpinat de Cleopatra și Cezarion. Sub auspiciile negocierii unui tratat cu Roma, Cleopatra a locuit într-o vilă deținută de Iulius Cezar, situată în afara capitalei. După ce Iulius Cezar a fost asasinat în martie 44 î.Hr., Cleopatra s-a întors în Egipt. La scurt timp după întoarcerea Cleopatrei, Ptolemeu al XIV-lea a murit, probabil otravit de sora sa. Regina și-a adus fiul la domnie alături de ea, sub numele de Ptolemeu Cezarion al Egiptului (Ptolemeu al XV-lea Caesar).

sper k nu v-am plictisit Kiss

[center]~Ginny Andrews Blackfire~[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://vescanromania.forumz.ro/
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Joi Feb 18, 2010 4:07 pm

Nu I love you I love you
Mereu m-a atras Cleopatra Laughing
Era prea sexy Smug Laughing
Ma bucur ca ai postat sis Hug

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 20, 2010 4:56 am

Am mai gasit cate ceva interesant, de data aceasta, bazat doar pe un subiect, putin cam banal si simplu, da, dar interesant in cateva privinte. Wink Smug

~ Ochi ~

Ca organ de percepere a luminii, culorilor si imaginilor, ochiul a devenit unul din cele mai importante simboluri in Tara de la Nil. El apare deosebit de des ca amuleta sub forma ochiului Uzat.
In textele piramidelor (1266) se vorbeste de doi ''ochi rai'', care pecetluiesc incuietoarea usii. Si egiptenii aveau cunostinta despre razele si stralucirea, scanteierea si vapaia ochilor, asa incat acestia erau folositi ca semne de dominatie si ca simbol al focului.
Sarpele Uraeus trecea drept ochiul care scuipa foc al zeului soarelui. Soarele si Luna erau ochii zeului Horus, despre care se spune: ''Cand el deschide ochii, umple tot universul cu lumina, dar cand ii inchide, apare intunericul.'' Hieroglifa lui este un ochi deasupra lacasului. O podoaba frecventa folosita pana in timpul dinastiei a 18-a pe peretele exterior stang al sarcofagului reprezinta o pereche de ochi; aceasta trebuie sa-l ajute pe cel mort sa strabata cerul. Spre sfarsitul Regatului Nou, el apare pe sarcofagele mumiilor (si in zona pieptului sau a picioarelor), dar acum mai mult cu semnificatia de amuleta, ca ochii lui Horus daruiti celui mort.
Unii cercetatori vor sa derive reprezentarile egiptene ale ochiului din ochiul soimului (al zeului-soim Horus). O lucrare mai noua, face insa, trimitere la ochiul de taur, a carui delimitare prin osul nazal si partea inferioara a pleoapei era trasata cu fard negru si verde. Legatura dintre pleoapa verde si globul ocular alb simbolizeaza, intr-adevar, unirea coroanei verzi (sau rosii) a Egiptului de Jos cu coroana alba a Egiptului de Sus.

~ Ochiul lui Horus ~

EDIT: Nu sunt prea de acord cu imaginea.. Thinking Multe articole spun ca ochiul lui Horus, reprezentat mai sus, este de fapt ochiul lui Lucifer, pentru ca acela se reprezenta in varful piramidelor. Acesta ii reprezenta de fapt, pe Iluminati, care erau un grup ce il slujeau pe Lucifer. Dar.. Horus/Ra a fost Lucifer, in Egipt? Thinking Straight face E absurd, desi sunt mai multe asemanari.. Thinking

Potrivit reprezentarii mitice, soarele si luna sunt ochii zeului Horus. Prin ochiul lui Horus (la singular) se intelege, in special, luna, desi deosebirea de ochiul lui Ra, adica soarele, nu este mai putin clara. Ochiul lui Horus lupta impotriva dusmanilor luminii cerului si este desemnat ca foc. In Cartea mortilor (capitolul 42) se spune: ''Ochiul lui Horus aduce viata vesnica; si el ne apara chiar si atunci cand se inchide.''
Mitul povesteste despre ochiul pierdut in lupta impotriva lui Sethsi regasit apoi (ochiul lunii) pe care Horus l-a oferit tatalui sau, Osiris, conducandu-l astfel, spre o noua viata. De aceea oferirea ochiului lui Horus trecea in Egipt drept imaginea primordiala a oricarui act de jertfa. Incepand din Regatul Nou, zeul lotusului, Nefertem, este reprezentat deseori cu ochiul lui Horus in mana - aluzie simbolica la darurile de jertfa, care constau, mai ales, din mancare si bautura, din care cauza Nefertem se numea si ''stapanul mancarurilor''.

~ Ochiul Lunii ~

Din cele mai vechi timpuri luna era considerata ochiul stang al cerului, si in epoca istorica, era denumita ochiul lui Horus. Cresterea si scaderea lunii ar fi prilejuit lupta mitica dintre Horus si Seth, reprezentantii luminii si intunericului. In cele din urma, Seth reuseste sa rapeasca si sa inghita ochiul lui Horus (=descresterea lunii). Dar, cu ajutorului altor zei, Horus ii dusmanului ochiul; dupa o versiune, acesta ar fi fost scos din burta lui Seth. Se mai povesteste ca ochiul lunii s-a scufundat in apele oceanului cerului si a fost prins ontr-o plasa de Thot si zeul aerului, Su. Mitul despre ochiul lunii denota numeroase puncte de tangenta cu cel al ochiului soarelui.

~ Ochiul Uzat ~

Ochiul Lunii, revenit, dupa ce a fost rapit de Seth, a fost vindecat de Thot si acum se numea ''vindecatorul''. El este simbolul puterii zeului luminii si, de aceea, reprezinta o amuleta indragita.
Exista ochi Uzat, care sunt prevazuti cu un brat si poarta funda vietii sau batul pe papitus (simbolul ''prosperitatii''). Ochiul Uzat servea ca mijloc de protectie impotriva privitii rele.
De la sfarsitul Regatului Vechi, o pereche de ochi Uzat sunt plasati in nisele usilor de la morminte; o importanta apotropeica au si pe sarcofagele Regatului Nou.
Diferitele parti ale ochiului Uzat corespund anumitor numere fractionare, care, impreuna, dau 63/64. O saizecisipatruzecime l-a facut pe Thot, chipurile, sa dispara.

~ Ochiul Soarelui ~

Soarele era considerat ochiul drept al zeului cerului, care, potrivit unei vechi reprezentari normale, era perceput ca un soim plutind desupra pamantului. Astfel, soarele a fost, mai intai, ochiul drept al zeului-soim Horus, dar curand a devenit ''ochiul lui Ra''. Ochiul soarelui nu este o parte din corpul lui Ra, ci poate aparea ca o esenta de sina statatoare.
Exista mituri dupa care ochiul se indeparteaza de Ra, fie la o porunca (de pilda, pentru nimicirea dusmanilor), fie din furie chiar impotriva lui Ra. O imbinare a celor doua motive ale indepartarii se face intr-o povestire, dupa care ochiul soarelui, care si-a indeplinit misiunea, se intoarce la Ra si constatam ca in locul lui era un alt ochi, care crescuse intre timp.
Soarele a impacat ochiul soarelui, punandu-l pe frunte ca Uraeus. Potrivit unui text din piramide (705) discul soarelui este ochiul soarelui asezat intre coarnele lui Hathor.

[/center]
Sus In jos
Ginny Andrews Blackfire
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere: 19/05/2009
Numar mesaje: 2552
Casa: Cercetasi
Stare Relatie: Singura:))
Reputatie: 94
Galeoni: 148
Animal: Yorkshire Terrier-Puffy
Functii: Vanzatoare la "Vajhat Magic"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 20, 2010 5:38 am

Ramses al3-lea,

Aproximativ in anul 1290 i.C. are loc incoronarea lui Ramses al II-lea, asupra a carui fata razele soarelui cad in fiecare an, in templul Abu Simbel. Ramesses II (cunoscut si sub numele de Ramesses cel Mare si ulterior anglicizat, Ramses si Rameses) a fost un faraon egiptean.

El a trait intre 1314 i.C si 1224 i.C. si a domnit intre 1290 i.C. si 1224 i.C. Ramesses a condus Egiptul in total 66 de ani, devenind faraon la varsta de 24 de ani si a murit in al 90-lea sau an de viata. Scriitori din Grecia Antica (cum ar fi Herodot) au atribuit realizarile sale personajului semi-mitologic Sesostris. A fost al treilea rege al dinastiei a 19-a si fiul lui Seti I si a reginei Tuya. Cea mai importanta sotie a sa a fost Nefertari, dar a mai avut si alte sotii printre care Isisnofret si Maetnefrure, Printesa de Hatti. Scriitorul Terrence Gray a afirmat in 1923 ca Ramesses al II-lea a avut nu mai putin de 200 de fii si 200 de fiice; cercetatorii din prezent, insa, considera ca fiii si fiicele sale, desi numerosi, au fost mult mai putini la numar.

Dintre copiii sai pot fi amintiti Bintah (Bintanath) (printesa si sotia tatalui ei), Setakht (Sethnakhte), Faraonul Merneptah (care i-a succedat) si printul Kha'emweset. Ramesses a facut cateva expeditii spre nord, in taramurile din Estul Mediteranei (unde sunt localizate in epoca moderna Israelul, Palestina, Liban si Siria). In Batalia de la Quadesh in al patrulea an al domniei sale (1285 i.C.), fortele egiptene conduse de Ramesses al II-lea au infruntat fortele armate ale lui Muwatallis, regele hittitilor.

In decursul urmatorilor ani, nici una dintre puteri nu a reusit sa o infranga pe cealalta, astfel ca in al 21-lea an al domniei sale (1269 i.C.), Ramesses a incheiat un tratat cu Hattusilis al III-lea, fiind vorba de cel mai vechi tratat de pace cunoscut si care a supravietuit pana astazi, despre care se considera ca a fost incheiat in anul 1271 i.C. Ramesses a purtat de asemenea campanii in sudul primei cascade din Nubia. El a construit numeroase monumente impresionante si a avut parte de mai multe statui care il reprezinta, decat oricare alt faraon egiptean: intr-adevar, Ramesses le-a dat mult de lucru mestesugarilor care locuiau in Deir el Medina.

Cel mai tarziu in vremea lui Eusebiu de Caesarea, a fost identificat ca fiind faraonul caruia personajul biblic Moise se crede ca i-a cerut ca poporul sau sa fie eliberat din sclavie. Mumia lui a fost descoperita la Deir al-Bahari in 1881 si plasata in Muzeul Egiptean din Cairo cinci ani mai tarziu, unde este inca expusa cu mandrie de poporul egiptean. Succesorul sau a fost fiul lui, Merneptah.

[center]~Ginny Andrews Blackfire~[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://vescanromania.forumz.ro/
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 20, 2010 5:57 pm

Foarte interesant, Ginny B. Kiss Thinking Wink
Am citit si eu cate ceva despre Ramses.. Wink Kiss

[/center]
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 20, 2010 6:01 pm

Fetelor Hug
Imi place foarte mult ce ati scris I love you I love you
E foarte interesant Very Happy I love you

[/b]

Sus In jos

Egipt.. Si alte chestii ciudate..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG ::  :: -

Creati un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti blogul tau gratuit