Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiti | 

Egipt.. Si alte chestii ciudate..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 30/06/2008
Numar mesaje : 1092
Warning : 0%
Casa : Cercetasi
Stare Relatie : Singura...
Reputatie : 57
Galeoni : 93

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 10:13 am

Foarte interesant Isa...Esti foarte foarte bine documentata, lucruri care le impartasesti cu noi cea ce ma bucura Hug Hug Hug
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 02/10/2009
Numar mesaje : 7042
Varsta : 23
Casa : Adult
Stare Relatie : Intr'o relatie cu Alec Meester
Reputatie : 1679
Galeoni : 915
Animal : Cissy - pisica Albastru de Rusia
Functii : Ajutător pentru bibliotecă; Profesoara de "Farmece"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 7:47 pm

Imi place ce ai scris I love you I love you
Si imi pare rau ca nu o sa pot citi prea mult lucrurile care le mai pui astazi,dar o sa le citesc diseara I love you I love you

[font=Georgia][center][color=#800000][b][size=18]- Bella Emily Rose -[/size]

[size=13]" I will always love you "
[i]Because deep down inside
there is a part of you that feels for her. [/i]

[/b]
[right][b][i]I love you , Dess.[/i]

[/b][/right] [/color][/center][/font][/size]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://live-love-dream.blogspot.com/
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 7:57 pm

Sper sa nu se supere nimeni ca fac dublu post Very Happy Very Happy
Scuzele mele inca odata Very Happy I love you
Asta nu prea are legatura cu Egiptul,dar diriginta noastra ne-a vorbit despre masonerie si despre Lucifer.

Lucifer

Despre Lucifer se arata ca a fost si el creat tot de Dumnezeu, pentru ca nu exista un alt creator in univers decat Dumnezeu. Se pare ca inainte de caderea sa Lucifer ar fi fost si el un arhanghel, probabil egal sau poate chiar superior lui Mihail.
Domnul l-a creat desavarsit in frumusete, si spune despre el ca ajunsese la cea mai inalta treapta a desavarsirii si era plin de intelepciune. Deci Lucifer a fost perseverent, nu a ramas pe loc agnat. El nu a stagnat in cresterea sa. Iata o calitate interesanta.
Dupa descrierea lui Lucifer de mai inainte, el a ajuns la cea mai inalta treapta a desavarsirii, adica mai sus de aceasta treapta nu mai exista alta, ajunsese la ultimul nivel de desavarsire existent. El umbla printre cele mai alese comori ale lui Dumnezeu, dar desi a juns aici el nu a stiut sa se opreasca aici, si atunci in el a aparut vanitatea si mandria. Si atunci a inceput sa isi doreasca ceva ce nu va putea sa aiba niciodata. El a dorit sa fie ca Dumnezeu, probabil simtindu-se cumva frustrat deoarece cuiva asa mare ca el si desavarsit nu i se permite sa intre in sfatul Trinitati lui Dumnezeu, acolo unde nu avea acces nimeni. El sa mandrit vrand sa ii i-a locul lui Dumnezeu si in el a aparut pentru prima data in universul spiritual al lui Dumnezeu nelegiuirea prin mandrie acompaniata cu vanitate.
Astfel Lucifer a planuit si executat primul atentat din univers care il avea ca tinta tocmai pe Cel ce a creat acest univers, pe Dumnezeu. Biblia nu ne descopere prea multe in privinta aceasta, dar e usor de inteles ca de acest atentat pus la cale de Lucifer, Dumnezeu stia deja si nu l-a putut lua prin surprindere. De asemeni se poate intelege usor ca nu a putut sa il atinga sau sa Il raneasca pe Dumnezeu.

Desi planul lui Lucifer a esuat, totusi se pare ca in aceasta confruntare a existat o dezvaluire deosebita de forte, ceea ce noi numim razboi. Lucifer nu reuseste si acum planul sau ascuns este descoperit oficial. In consecinta el este alungat din cerurile lui Dumnezeu si aruncat pe pamant adica undeva in inaltimile pamantului. Numele lui de " Lucifer" este schimbat in Satan adica - adversarul - si din arhanghel de lumina si de la cea mai mare desavarsire el ajunge a fi acum, intuneric.

Sper ca nu v-am plictisit Very Happy I love you

[/b]

Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Varsta : 20
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 8:08 pm

Nu.Nu m-am plictisit.
Interesant discurs Thinking Ne-a spus si diriginta asta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 8:51 pm

Aa..Am mai gasit ceva pe un site Very Happy
E cam ciudat ,si putin plictisitor ... Very Happy
Anyway : http://despremasonerie.go.ro/partea1.html
Cel mai mult ma enerveaza pentagrama aia ( Anna stie Very Happy I love you )
Edit : Am 1666 la experienta ( 666 Laughing )

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Sam Feb 13, 2010 11:17 pm

Da, in mod evident si Lucifer ( care era chiar ingerul preferat al lui Dumndezeu ) a fost creat de acesta. Dar a cazut din Rai pentru ca dorea sa fie egal cu Dumnezeu in putere si conducere. Nu se stie unde a cazut Lucifer, atunci cand a decazut din Rai si s-a transformat intr-un monstru, insa.. cativa oameni cred ca acesta a cazut in.. Padurea Baciu..
Dar zvonurile astea nu sunt in totalitate adevarate, si nu s-a dovedit nimic.

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 3:50 am

Imi cer scuze pentru dublu post.. Very Happy
Insa am gasit cate ceva interesant despre Nefertiti.. Smug

~ Regina Nefertiti ~

Nefertiti a fost o regina de de dinastia a 18-a, care a domnit intre anii 1379-1361 i.Hr. Ea a fost casatorita cu faraonul AMENofis al IV-lea. A avut sase fiice si, ( desi nu exista nici o dovada ) nici un fiu. Chiar inainte de moartea faraonului, ea a disparut complet din istorie, nestiindu-se motivul. Niste zvonuri spun ca Nefertiti a fost mama vitrega aa lui Tutankamon, insa nimic dovetid clar. Istoria acestei regine este invaluita in mare parte in mister, nu se stie exact cine au fost parintii ei, sau daca a avut frati, surori.
Moartea ei este foarte controversata, deoarece a disparut fara urma si nu se stie nimic nici de mumia ei. Nefertiti a ocupat totusi un rol foarte important in Egipt si a participat activ la viata politica, dar mai ales la viata religioasa.
Ea purta la ceremonii pe cap o oglinda mare, rotunda cu foita aurita, ce reflecta puternic razele soarelui si crea o impresie deosebita celor ce priveau si primeau direct aceasta lumina divina solara. Se spune ca ea provenea din neamul hititilor. Putini istorici stiu ca hititii erau foarte inruditi cu tracii, stramosii nostrii, si prin anii 800 i.Hr. au fost ajutati de acestia in razboiul Troiei, descris in Iliada lui Homer.
Nefertiti a fost si va ramane in istorie cea mai frumoasa, influenta si puternica regina.

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 5:16 am

Foarte interesant Isa....Imi place I love you I love you I love you
App: Bellatrix sa stii ca are legatura cu subiectul caci Isa a scris Egiptul si ALTE CHESTII Ciudate. Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 5:53 am

Thanks, June.. Kiss Kiss Hug
O sa mai pun si in seara asta despre Padurea Baciu.. ca am mai gasit niste informatii destul de ciudate.. Thinking Si voi pune si despre Templul lui Solomon.. :) Wink Kiss

[/center]
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 6:15 am

Ok, imi cer mii se scuze pentru dublu-post.. :o3 Kiss Very Happy
Dar am promis ca va voi pune cate ceva despre Templul lui Solomon.. aveti aici cateva informatii.. Kiss

~ Templul lui Solomon ~

Reconstructia Templului in muzeul din Ierusalim.

Vreme de mai bine de trei mii de ani, Templul lui Solomon, ridicat de Regele Solonom pe Muntele Moriah, a fost o sursa de fascinatie si centrul unei profunde devotiuni spirituale. Acesta a fost lacasul sfant al vechilor evrei. Din cele spuse de Biblie, Templul a existat in anii 22 - 29, fiind una dintre cele mai marete constructii iudaice din antichitate. Acesta a fost distrus in urma revoltei evreilor din anii 66 - 70 contra stapanirii romane. In contrast cu alte religii, religia iudaica era o religie monoteista, ei credeau intr-un singur Dumnezeu in cinstea caruia au ridicat Templul in Canaan (Tara Sfanta) azi Palestina.
Templul a capatat acest nume deoarece a fost construit in timpul domniei Regelui Solomon.

Se spune ca daca Templul va fi reconstruit, va veni Apocalipsa.

Ok.. sper ca nu v-am plictisit.. Kiss Very Happy Hug

[/center]
Sus In jos
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 6:35 am

Foarte interesant!!
Sincer nu prea cred ca vine Apocalipsa daca se reconstruieste templul....sau da? in fine Very Happy e interesant
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 7:23 am

Hmm.. ba da. Am citit undeva asta (multumita lui Bellatrix) ca Templul era facut pentru ..... in fine, si ca daca ar fi reconstruit s-ar intampla nu stiu ce.. :-j Anyway, parea destul de credibil, dar nu mai stiu cum era.. poate ne spune Bellatrix cand intra.. I love you Hug

[/center]
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 10:20 pm

Am gasit cateva lucruri Very Happy I love you
Sunt cam ciudate,dar mi se par destul de interesante Very Happy
Sper sa nu va plictiseasca Very Happy I love you

Mai mult dupa cum s-a publicat si in presa, evreii au comandat in America pietrele pentru rezidirea templului. Asadar se transporta cu multa precizie pietrele dintr-o cariera din statul Benford, pentru reconstruirea templului. Si s-au adunat miliarde de dolari care sunt destinati pentru reconstruirea templului. Templul, dupa cum spun rabinii, va fi ridicat cum a fost, pentru Mesia al lor, adica pentru Antihrist, care este asteptat in viitorul apropiat. Toti rabinii de astazi ai lui Israel cred ca Mesia al lor, adica Antihrist, are sa se nasca, si sunt aproape douazeci de veacuri. Aceasta o istorisesc monahii veniti de la Locurile Sfinte. Reconstruirea templului va constitui culmea necredintei iudeilor. Deoarece, trebuie sa retinem, templul constituie pentru evrei centrul (locul de inchinare) a lui Dumnezeu, impreuna cu Vechiul Testament.

Reintoarcerea la templu inseamna aversiunea fata de Hristos si culmea necredintei, ca si instalarea lui Antihrist, a falsului Mesia, pe care il asteapta evreii. Fiindca reconstruirea templului va fi un semn al necredintei si nu al credintei. Evolutiile sunt foarte rapide si violente, dupa cum: pregatirea guvernarii mondiale, pregatirea buletinului unic cu numarul lui Antihrist, pregatirea pentru semnul lui Antihrist, pregatirea pentru semnul lui Antihrist, pregatirea psihologica, in mod special a tineretului, pentru primirea lui Antihrist, subjugarea mondiala a popoarelor, descurajarea omenirii, razboiul nemaivazut asupra Bisericii, pregatirea planurilor si adunarea materialelor pentru refacerea templului; toate ne descopera vederea exploziva a finalului evenimentelor, si nu credem ca poate fi cineva care sa nu inteleaga semnificatia apostaziei omenirii, incat sa se impotriveasca si in al doisprezecelea ceas.

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 10:50 pm

Da, exact de asta se spune ca daca Templul va fi reconstruit, va veni Apocalipsa. Pentru ca evreii nu il asteapta pe Dumnezeu sa ia in stapanire Templul, ci pe Antichrist, care, daca va veni... ei bine, stiti si voi povestea..
La asta ma refeream cand am spus despre Apocalipsa, June.. Sper ca acum ai inteles, deoarece eu nu am putut sa explic foarte bine, pentru ca nu-mi mai aminteam, insa stiu foarte bine ca Bellatrix mi-a dat si mie un articol asemanator. Kiss

[/center]
Sus In jos
Jenny Spring
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 11:03 pm

Am prins Isa Kiss Thanks....e foarte interesant...Doamne multumescu-Ti ca am fost invatata religia crestina I love you Ce ma faceam daca eram evreu? Laughing adik sincer pare ciudat...
Sus In jos
Ginny Andrews Blackfire
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 18/05/2009
Numar mesaje : 2552
Varsta : 22
Stare Relatie : Singura:))
Reputatie : 94
Galeoni : 148
Animal : Yorkshire Terrier-Puffy
Functii : Vanzatoare la "Vajhat Magic"

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Dum Feb 14, 2010 11:11 pm

buey vin si eu I love you I love you imi place Egiptul I love you

[b] Ramses al II-lea (cunoscut ca Ramses cel Mare; Ozymandias, în greacă) a fost al treilea faraon al celei de-a XIX-a Dinastii a Egiptului, Noul Regat. A fost cel mai mare, cel mai celebrat și cel mai puternic faraon al Egiptului antic.[2] Succesorii săi și poporul egiptean l-au supranumit "Marele predecesor" și-l numesc, și astăzi, cu afecțiune "Sese". Data încoronării lui Ramses al II-lea, III Shemu ziua 27 (31 mai 1279 î.Hr.),a fost declarată sărbătoare în timpul Dinastiei XX.
S-a născut în anul 1303 î.Hr., iar la vârsta de 14 ani Ramses a fost numit Prinț Regent de către tatăl său Seti I. Se presupune că a urcat pe tron în jurul vârstei de 24 - 25 de ani și a condus Egiptul din 1279 î.Hr până în 1213 î.Hr.., domnia sa durând 66 de ani și 2 luni, conform scrierilor lui Manetho. Conform anumitor legende ar fi trăit 99 de ani, dar de fapt a trăit până la vârsta de 90 - 91 de ani. Oricum în timpul domniei sale a celebrat 14 festivaluri Sed, mai mult decât oricare alt faraon egiptean. A fost înmormântat în Valea Regilor în mormântul KV 7., apoi mumia sa a fost mutată într-un loc secret la Deir el-Bahari, fiind descoperită în 1881, iar acum mumia sa se află la Muzeul din Cairo.
Fiind Prinț Regent a condus expediții în sud în Nubia, comemorate în inscripțiile de la Beit el-Wali și Gerf Hussein. În timpul domniei sale a condus câteva campanii militare în nord, în estul Mării Mediteraneene, pe actual amplasament al Israelului, Libanului și Siriei.
În prima parte a domniei sale s-a axat pe construcția de orașe, temple și monumente. El și-a stabilit capitala în noul oraș Pi-Ramses în Delta Nilului, pe ruinele orașului Avaris, fostă capitală a hiksoșilor. În acest oraș se afla principalul templu a lui Seth.
Ramses al II-lea a fost fiul faraonului Seti I și al Marii Soții Regale Tuya. El a avut doi frați. Fratele mai mare Nebchasetnebet, succesorul direct al lui Seti I, dar acesta a decedat la o vârstă fragedă, și sora Tia.
Primul eveniment mare al vieții viitorului faraon a fost, fără îndoială, ascensiunea la tron a bunicului său, Ramses I, Ramses având atunci doar cinci ani. Doi ani mai târziu, în 1290 î.Hr., după moartea lui Ramses I, Seti I, tatăl său, a devenit faraon.
Seti I, pentru ai oferi o bună educație, a numit cei mai buni oameni de la curte să-i fie mentori. Astfel, Paser Vizirul s-a ocupat de educația sa în tehnica militară, diplomație, finanțe și astrologie. Al doilea profesor menționat este Imenemipet, prieten al lui Ramses din copilărie și vecerege al Nubiei. Dar nu se cunoaște cu ce anume a contribuit acesta la educația viitorului faraon. Tia, a fost un alt mentor al lui Ramses. Acesta a devenit unul dintre cei mai buni prieteni ai faraonului și un om foarte influent când discipolul său devine faraon, merge atât de departe încât îi devine acestuia cumnat, căsătorindu-se cu sora sa omonimă Tia.
Ramses a primit responsabilități de la o vârstă fragedă, la 10 ani fiind numit Comandant al armatei și Supervizor al construcțiilor. O inscripție găsită la Quban, glorifică noile titulaturi ale tânărului Ramses, astfel: Nici un monument nu a fost ridicat fără supravegherea ta, nici o misiune nu a avut loc fără aprobarea ta.

[center]~Ginny Andrews Blackfire~[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://vescanromania.forumz.ro/
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 5:37 am

Thanks, Ginny B. chiar dupa Ramses ma si uitam.. Laughing I love you
Well.. June.. Ma gandeam azi.. Evreii sunt niste.. mnah, hai sa nu spun, dar mi se pare ca gresesc enorm in doua chestii: Pai unu.. ei cred ca religia lor trebuie sa conduca lumea.. (asta pt. ca multe comapnii, emisiuni tv, firme, sunt conduse de evrei) si se cred importanti numai pentru ca .. sunt evrei, ca Hristos s-a nascut in tara lor, etc, etc. Ei bine, e gresit! Unde naiba scrie (scuzati-mi exprimarea) ca evretii trebuie sa conduca lumea, numai pentru simplul fapt ca sunt evrei?! Asta e strigator la cer.. Si, revenind la prima mea fraza, ei gresesc in al doilea rand, pentru ca il asteapta pe Antichrist, gresesc chiar foarte mult in aceasta privinta, nah, acum, unde mai sunt credinciosii aia de evrei? Da-i in palaria soarelui ( cum zice maicamea Laughing ) ca sa nu spun altceva..

[/center]
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 6:09 am

Imi place ce ai scris Ginnyb I love you I love you
Sper sa mai postati I love you

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 6:14 am

Eu vreau sa postez in seara asta despre Egiptul Antic si alte mituri si mistere.. Devil Smug Laughing
Asta daca v-ar interesa?Smug

[/center]
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 6:25 am

Stii prea bine Laughing I love you
Mai ales ca azi am asteptat cam 15 minute pana ai luat cartile de la biblioteca Smug Laughing I love you
Am gasit si eu o legenda,dar o sa o postez mai tarziu Very Happy I love you

[/b]

Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 6:34 am

Scuzati de dublu post ,dar m-am hotarat sa scriu legenda.
Sper sa nu va plictiseasca Very Happy

Nut a avut cinci copii: Osiris, Horus cel Bătrân, Seth, Isis și Nephthys. În prima zi ea l-a născut pe Osiris, moștenitorul tatălui său, Geb. Osiris a devenit primul faraon. În a doua zi, s-a născut Horus cel Bătrân, zeul cu cap de șoim, divinitatea războiului. În a treia zi, Nut vrea să se odihnească într-o oază, însă din ea țâșnește zeul Seth, zeu al fulgerelor, al deșerturilor și al răzbunărilor. În a patra zi, zeița cerului a născut-o pe Isis, protectoarea culturii, a căminului, a nașterii. În a cincea zi, este adusă pe lume zeița Nephtys, una din protectoarele morților.
Dintre cei cinci copii, patru se căsătoresc: Isis se căsătorește cu Osiris, iar Seth cu Nephthys. Se spune că iubirea dintre Osiris și soția lui era imensă, cei doi fiind înlănțuiți în pântecele mamei, înainte de a se naște. Într-o zi însă, Osiris o confundă pe Isis cu sora ei, Nephthys (cele două erau gemene) și o lasă însărcinată. În urma acestei confuzii se naște zeul Anubis, cel cu cap de șacal. Isis află peste puțin timp de acest accident, dar nu vrea să se răzbune, ci dimpotrivă îl adoptă pe Anubis și îl crește ca pe propriul copil. Însă la rândul ei își dorește un copil de la Osiris, copil care avea să moștenească tronul Egiptului.
Seth află de relația dintre Nephthys și Osiris și devine gelos cu atât mai mult cu cât el domnea peste deșerturi, în timp ce fratele său domina pământurile fertile de la Nil. De aceea el pune la cale un plan pentru a se răzbuna. Seth pune să se construiască un minunat cufăr de lemn parfumat, încrustat, pictat și înfrumusețat. În timpul unui banchet la care se adunaseră toți zeii, Seth arată cufărul și anunță că îl va oferi celui care va atinge exact marginile cu capul și cu picioarele. Toți zeii acceptă să încerce. După unele surse, cufărul era foarte mare, având în lungime aproape cinci metri. Singurul care a încăput exact în cufăr era chiar Osiris (se spune că însuși Seth a luat măsurile fratelui său în timp ce acesta dormea). Când Osiris s-a culcat în cufăr, Seth l-a acoperit repede cu capacul. Complicii de complot au sosit imediat, au îndepărtat toți zeii, au bătut cuie în cufăr, ca să nu poată fi deschis și l-au dus cu ei. O confuzie de nedescris domnește printre zei. Geb se rănește și din picăturile sale de sânge se nasc pinul și rășina, Atum plânge, iar din lacrimile lui apar albinele. Seth și acoliții lui au aruncat cufarul bine ferecat în fluviu.
După ce a săvârșit această faptă, Seth a devenit cunoscut ca zeul egiptean al răului, dar a devenit și un zeu al forței. Pe o piramidă stă scris că regele mort avea „forța lui Seth”. Seth a fost zeul Egiptului Superior și tovarăș al lui Horus (fiul lui Osiris), zeul Egiptului Inferior. În dinastiile a XIX-a și a XX-a (1567-1085 î.Hr.), Seth a fost principalul zeu și patronul ramessizilor, de aici, numele regal Seti.
Înspăimântată Isis pornește în căutarea soțului ei, străbătând întreg pământul Egiptului. Nephthys i se alătură cu gând să o ajute. Isis află de la niște oameni că au văzut cufărul sprijinit d un mic arbore, însă când zeița ajunge în locul cu pricina vede că de fapt cufărul nu este acolo și află că arborele a fost tăiat de regele acelui ținut, iar din lemnul lui a făcut o coloană pentru palat. Isis se miră că un așa mic arbore ar putea deveni o coloană puternică. Ea se prezintă la palat, vede coloana și descifrează misterul: tânărul copac din mlaștină atingând cufărul a crescut într-o noapte. Trunchiul arborelui a învelit cufărul, apărându-l de privirile curioșilor. Arborele s-a înălțat spre cer și a devenit atât de mare încât l-a atras pe rege.

La palat, Isis câștigă încrederea reginei, fără să-i spună cine este și ce vrea. În fiecare noapte, zeița se transformă în rândunică și zboară în jurul coloanei gemând. În cele din urmă îi dezvăluie povestea ei reginei, iar aceasta înduioșată îi oferă coloana. Isis o ia, eliberează cufărul, îl deschide, dar găsește trupul lui Osiris făcut bucățele.
Isis îl cheamă în ajutor pe Anubis, zeul cu cap negru (culoare ce simboliza renașterea în Egiptul Antic). Cu răbdare acesta adună la un loc membrele, le freacă cu ulei, le înfășoară în bucăți de pânză, confecționând prima mumie. Când își termină treaba, Osiris deschide ochii și începe din nou să respire. Isis se transformă într-un erete și se așază pe trupul soțului ei. Astfel, cei doi au conceput un copil, care va putea deveni rege ca tatăl său. Acest copil a fost Horus cel Tânăr. Pentru a-și proteja iubitul, Isis ascunde cufărul devenit sarcofag, printre trestiile Nilului, unde zeițele apelor îi erau prietene.
Între timp, deoarece Osiris dispăruse, Seth reclamă tronul în locul lui și îl și primește, deoarece Atum avea o slăbiciune pentru acest zeu. Isis care se afla încă în căutarea cufărului nu se poate opune acestui fapt. Se presupune că Seth a fost un rege rău și lacom. Într-o zi însă, aflându-se la vânătoare, el descoperă printre trestii sarcofagul lui Osiris. Cuprins de furie, el ciopârțește sicriul, scoate mumia, desface pânzele, face bucăți trupul și aruncă aceste bucăți în cele patru colțuri ale fluviului. Aflând acestea, Isis pornește din nou în căutarea soțului ei, trecând cu o barcă de-a lungul fluviului. Pe fiecare mal unde găsește o bucată din Osiris construiește un templu în onoarea lui. În cele din urmă strânge toate bucățile, în afară de organele genitale (în amintirea acestui lucru, multe mumii nu vor avea la rândul lor). Osiris este din nou îmbălsămat și mumificat și devine regele lumii de dincolo. Se spune însă, că vocea lui poate fi auzită uneori într-un loc aflat în apropierea Nilului, numit „Gura lui Osiris”.

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 6:57 am

Well.. Sa incepem.. Devil Laughing I love you

~ Egiptul Antic ~

Istoria civilizatiei egiptene
Civilizatia antica a Egiptului a privit inaltarea marilor faraoni, dar si decaderea acestora, care a deschis portile catre anii de dominatie straina.
Civilizatia egipteana a fost una dintre cele mai vechi si marete ale lumii.
In urma ci 5000 de ani, pe cand Mesopotamia era inca in fatza neintelegerilor dintre oresele-state, pe cand Europa, America si Vestul Asiei erau locuite de vanatorii Epocii de Piatra, egiptenii antici invatau sa faca paine, sa amestece vopsele si sa faca bere. Din aceasta simpla fraza se deduce cat de avansati erau. Imaginati-va, cand oamenii Epocii de Piatra habar n-aveau de paine sau bere, egiptenii deja faceau aceste lucruri. Pe langa asta, ei topeau si turnau cuprul in forme, semanau seminte in straturi si smaltuiau pietre si ceramica. Ei au inventat sapa, cea mai veche unealta agricola si au facut experiente in cresterea animalelor si plantelor.
Egiptul este un taram cu o izolare geografica foarte neobisnuita. Fluviul Nil face legatura dintre Egiptul de sus si cel de jos. Inainte ca apele Nilului sa fie utilizate prin tehnologie, inundatiile anuale se revarsau pe campii lasand un strat gros de aluviuni. Acesta era un lucru bun, deoarece, ploile fiind absente in Egipt, recoltele oamenilor depindeau de fluviu, asadar, civilizatia egipteana se baza pe fertilitatea solului.
Viata de dincolo de moarte
Egiptenii aveau un mod destul de ciudat, asta privind din timpurile noastre, in legatura cu moartea.
Ei credeau, ca asa cum soarele rasare in fiecare dimineata, iar inundatiile soseau anual, tot asa, omul renaste dupa moarte.
Era piramidelor
Majoritatea istoricilor considera ca Regatul Vechi, de la dinastia III la dinastia VI, reprezinta nivelul dezvoltarii maxime, asta mai ales la capitolul piramide.

Ok.. sper ca nu v-am plictisit.. Very Happy Nu e mare lucru aici, e mai mult istorie...... Very Happy Very Happy Insa mai tarziu, sau maine dimineata voi pune despre Regatul Vechi si Piramide.. la piramide sunt lucrurile cele mai interesante. Wink Kiss
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Varsta : 20
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 7:01 am

Hmm...interesant Thinking
Si de unde ati luat toate informatiile astea?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 7:02 am

Am gasit cateva informatii despre semnificatia pisicii in Egiptul Antic.
Aceste informatii sunt legate si de Bastet.

Bastet - Zeita pisicilor

In Egiptul antic , pisicile erau adorate ca animale sacre. Bastet era zeita egipteana a pisicilor, a femeilor si a copiilor. Pisica, cu afinitatea sa catre oameni , reprezint simbolul lumii paranormale ,oculte,o lume dominata de senzatii. Prin simpla ei prezenta magnetiza totul. Bastet reprezenta fascinatia locurilor interzise. De asemenea , era zeita rasaritului de soare. Obligatiile sale in calitate de zeita, s-au schimbat odata cu trecerea anilor , fiind cunoscuta ca si zeita dragostei, a fertilitatii ,a nasterii ,a muzicii si a dansului.
Venerarea sa , dateaza cel putin din a doua dinastie ( 2890-2686 ) . La inceput Bastet era reprezentata cu cap de leu si a fost privita ca mama a lui Mahes ,zeul cu cap de leu. In mod curent,este infatisata ca o pisica sau ca o femeie cu cap de pisica sau leu. Zeita este legata de Hathor , Sekhmet, Tefnut , Atum ( care este tatal sau ) si Mut. Cand Grecii au sosit in Egipt au asociat-o pe Bastet cu Artemis,deci aceasta a incetat sa mai fie o zeita solara , devenind in schimb zeita Lunii. Cu timpul , ea si-a pierdut forma initiala a capului de pisica salbatica sau de leu,capatand cap de pisica domestica.
Pisicile erau foarte importante pentru vechii egipteni,caci protejau granele de rozatoare, iar Bastet era zeita protectoare a pisicilor. Uciderea unei pisici se pedepsea cu moartea. Cand murea o pisica,stapanii isi radeau sprancenele in semn de doliu si uneori cereau ca animalele sa fie mumificate.
Bastet era adesea venerata alaturi de Sekhmet, zeita cu cap de leu a Memfisului.

[/b]

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   Lun Feb 15, 2010 7:14 am

Interesant, Bellatrix.. Thinking Insa nu prea sunt de acord cu imaginea.. Thinking Bastet nu avea aripi, in primul rand.. Thinking Da, multe imagini si unele statui chiar o infatiseaza cu aripi, insa ea nu avea.. Thinking Cam asa ar arata Bastet:

Wink Kiss
Desiree, eu am luat informatiile dintr-o carte de la biblioteca.. mi-am luat vreo trei azi.. Laughing si singurele despre Egipt pe care el avea.. Laughing Doamne.. chestia cu rasul sprancenelor in semn de doliu e... rofl groaznica.. Straight face Laughing

[/center]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Egipt.. Si alte chestii ciudate..   

Sus In jos

Egipt.. Si alte chestii ciudate..
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Cafenea-
Mergi direct la:  

creeaza un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza un blog