Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

In drum spre o noua lume...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: In drum spre o noua lume...   Mier Noi 18, 2009 2:58 am

Nu imi venea sa cred, eram in Expresul de hogwarts! Ani de zile asteptasem momentul acesta, iar acum iata-ma stand singura intr-unul din vagoanele Expresului. Deodata, am auzit glasul unei doamne "Bertie bott's cu toate aromele, broscute de ciocolata, ". In acel moment mi-am intors capul spre usa vagonului, era o doamna robusta imbracata frumos ce impingea un carucior plin cu tot felul de duciuri. Am scos din buzunar cativa bani si am cumparat cate una din fiecare produs, nu de alta dar vroiam sa le incerc.Odata ce duciurile au ajuns langa mine, am inceput sa le incerc, primele au fost Bertie Bott's toate aromele,una din ele avea gust de ceara de ureche, m-am speriat am crezut ca asa sunt toate insa urmatoarele au avut un gust delicios, broscutele de ciocolata mi-au scapat insa am colectionat doua imagini.
Dupa ce m-am infruptat din toate dulciurile am inceput sa urmaresc locurile prin care treceam,dealuri si campii se deschideau in fata noastra.Incepusem sa ma resemnez cu gandul ca voi ramane singura in vagon pana ce vom ajunge la Hogwarts. Imi era foarte teama de expresiile celor din jur cand vor cunoaste o asiatica cu numele de Melodee. Dar oricum, nu eu am vrut asa, ci parintii care m-au adoptat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Mier Noi 18, 2009 10:45 am

"Fermoar natang!Am sa...am sa..la naiba!"

Vocea lui Maya rasuna de-a lungul intregului peron,atragand priviri ciudate din partea celorlalti vrajitori.
Chiar in timp ce trecuse hotarul dintre cele doua lumi,fermoarul gentii i se deschisese,lasand sa cada din ea cateva pergamente.
Din pacate,era mult prea tarziu pentru a se intoarce dupa ele,incat Expresul de Hogwarts isi anunta deja plecarea.
Iritata si nervoasa,Maya se grabi sa se urce in tren,calcand in drumul ei un elev desirat si ciocnindu-se de un tata solid.
Inceputurile de an aduceau intotdeau odata cu ele o doza buna de aglomeratie peste tot in lumea magiei:incepand cu Aleea Diagon si pana la Hogwarts,puteai intalni cate un elev pe fiecare metru patrat.
Dornica sa scape cat mai repede de agitatia de pe culoar,deschise usa primului compartiment si intra in el direct,fara a verifica anterior daca este gol sau nu.
Din fericire,inauntru se afla doar o eleva si inca una noua,din cate se parea.
Elevii noi aveau aproape intotdeauna aceleasi simptome:privire pierdute in gol,tremurat si obiceiul enervant de a face cunostiinta cu toata lumea.
Maya isi azvarli geanta pe unul dintre locuri si se aseza langa fereastra,fara a ii da atentie.
Ce-i drept,nu ii placea sa socializeze cu persoane noi,fapt pentru care lasa uneori impresia ca este aroganta.In realitate,era de o timiditate uimitoare.
Dupa cateva minute de tacere,se parea ca situatia devenise din ce in ce mai inconfortabila,pana in punctul cand Maya se vazu nevoita sa inceapa o conversatie.

"Pari noua.Este primul tau an,aici la Hogwarts?Ma numesc Maya,apropo."

Abia acum o privi in ochi si ii putu cerceta mai bine chipul.Avea un aspect placut la vedere,specific asiaticilor,fapt ce ii trezi o urma de admiratie pe fata.Cultura asiaticilor i se paruse intotdeauna interesanta si abia astepta sa o bombardeze pe fata cu intrebari despre traditiile si obiceiurile lor.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Mier Noi 18, 2009 8:54 pm

Timpul se scurgea,incet-incet probabil avea sa ramana singura in vagon.Timiditatea facea parte din personalitatea ei drept pentru care îsi facea foarte greu prieteni. In cateva momente Melodee reveni la realitate si realiza ca in vagon se mai afla cineva:era o fata cu siguranta mai mare ca ea si parea foarte prietenoasa. "Da sunt in primul meu an la Hogwarts" dupa cateva minute realiza "Melodee Redfox,îmi cer scuze"

Isi intoarse privirea catre geam,peisajele rulau cu o viteza uluitoare aproape ca nici nu puteai observa cateva detalii evidente.Abia in acel moment realiza ca cineva o abordase si se gandea sa nu fie nepoliicoasa, probabil avea sa fie singura ei prietena.Totusi ii era teama sa nu fie pilctisitoare, sa nu vorbeasca prea mult si cel mai rau sa deschida un subiect neinteresant. Incepu sa isi plimbe ochii prin vagon. Avea un spirit de observatie foarte rapid, astfel incat raliza fiecare mic detaliu. Vagonul era frumos aranjat,cu tapiserie eleganta,catifelata, iar pe perdelute erau insemnate toate insignele caselor.Cu siguranta castelul avea sa fie foarte impunator, in culori deschise care sa iti dea impresia de grandoare.
"Si... tu in ce an esti?"
Reusii in cele din urma sa rosteasca o intrebare.Incepu sa isi frece mainile, iar privirea o intoarse la loc, spre geam.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Vin Noi 20, 2009 8:26 am

Banuielile lui Maya cu privire la fata cea noua se dovedira a fii adevarate.
Cu aerul visator si intarzierea de rigoare,asiatica se prezenta drept Melodee Redfox.
Numele ei o facu sa zambeasca,mai mult din admiratie decat din amuzament.
Desi multor englezi rigizi li s-ar fii parut comic,nimeni cu cel putin un gram de sensibilitate nu ar fii putut sa nu iubeasca un nume cu o asa semnificatie.
Incerca sa gaseasca cuvintele potrivite pentru a ii da o replica,insa toate ii parura intr-atat de jenante,incat se rezuma la a ii face un usor semn cu ochiul.
Timiditatea amandorura nu usura deloc situatia in care erau puse,ba chiar o ingreuna enorm si precum stim cu totii,in astfel de momente,tapitaria si perdelele devin,din obiecte banale,adevarate puncte de observatie.
Era pentru prima oara cand Maya le acorda minimum de atentie,dar,intr-adevar,erau de o eleganta si frumusete deosebita,iar insemnul Ochilor de soim le faceau inca si mai impunatoare.
De data aceasta,Melodee fu cea care salva conversatia,spre profunda recunostiinta a soimaritei.

"Sunt in anul IV,dar am si o slujba ca Profesoara de Previziuni despre viitor.Scoala noastra are un sistem mai special...Poate ca o sa am placerea sa iti predau..."

Observand privirea pierduta din ochii ei,adauga dintr-o suflare:

"O sa iti placa la Hogwarts.Toata lumea e prietenoasa,chiar si Viperinii.La ce casa vrei sa intri,apropo?"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Sam Noi 21, 2009 9:02 am

Isi intoarse repede capul cand auzi un mic suras din partea fetei,dar i se paru fata doar zambise. Teama ca ceilalti sa rada de numele ei nepotrivit o facea sa auda tot felul de lucruri care sa ii intareasca si mai mult frica.Cand isi intoarse capul parul lung si putin cret la varfuri se rasfira peste pulover,aratandu-si chipul copilaros.Avea niste ochii mari,negrii la fel ca si parul fiind astfel intr-un contrast puternic cu fata ce avea o culoare deschisa si o textura fina ca de copil.Afisa un mic zambet, in semn de apreciere pentru faptul ca nu o considera o ciudata din cauza numelui.

Nascuta dintr-un japonez si o chinezoaica Melodee avea un nume atat de englezesc si diferit.Adoptata la varsta de 8 luni Melodee se obisnui cu numele ei si nu i se mai parea foarte ciudat. A fost adopata de catre o familie din Anglia, familia Redfox, a carei mama vitrega era de origine spaniloa Consuelo Lamendo si tatal de origine engleza Thom Redfox,ce i-au oferit un adapost si o familie fericita. Insa dupa un tragic accident Consuelo,mama acesteia, moare intr-un accident de masina. Thom, ramane socat dupa pierderea iubitei sale sotii si se retrage din Ministerul Magiei, ramane singur si moare in cele din urma de tristete. Astfel Melodee este data in grija Hogwarts-ului.
In acele momente,Melodee parca retraia sentimentele de atunci insa glasul fetei, care parca rostise ceva o facu sa isi aduca aminte ca era in Expresul de Hogwarts.

Sa fie oare asa? Toata lumea sa fie prietenoasa? Dorinta de a ajunge acolo era din ce in ce mai arzatoare.
"Sunt foarte nerabdatoare sa ajung.Tatal meu....."ofta lung" imi povestea mereu inainte de culcare, imi spunea de fantomele de la fiecare case,mi-a povestit intr-o noapte de Nick-aproapte-fara-de-cap, din cate imi aduc aminte a murit in anul 1493 si toti mai dadeau cate o petrecere pentru comemorarea lui, mi-a povestit despre sarbatoarile de craciun si despre spiritul magiei care te invaluie pur si simplu.Tatal meu a fost la Cercetasi, si eu tot acolo vreau, si mi-ar placea sa joc Vajthat la fel ca el, era un prinzator excelent"

Atunci cand vorbea despre tatal ei,ochii negrii incepeau sa se umezeasca usor, dorea sa ii calce pe urme pentru al rasplati cumva pentru tot ceea ce facuse.
"Imi cer scuze....!" isi sterse repede lacrima ce tocmai incerca sa curga pe obraz.Cu sigurnata fata isi daduse seama ca avea sange pe jumatate pur,insa Melodee nu credea ca acest lucru avea sa o deranjeze pe fata.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Dum Noi 22, 2009 7:27 am

Nonsalante,lacrimile ar fii dorit sa arda obrajii de portelan ai asiaticei,dar ea parea hotarata sa le infraneze,sa le pastreze numai pentru ea.
Maya ramase pur si simplu uimita sa vada un comportament atat de demn si de curajos,o purtare pe care nu o mai observase la nimeni inainte.
De cand se stia,soimarita nu se impotrivise niciodata suvoaielor de lacrimi,ba chiar din contra,se lasa imediat prada durerii,darama,spargea si spunea cuvinte grele.

"O cercetasa,intr-adevar!" sopti ca pentru sine,fara ca Melodee sa o auda.

Ar fii sarit sa o imbratiseze,asa cum obisnuia ea sa aline tristetea cuiva,dar ceva o retinu.
Fata nu dorise sa ii arate cat sufera,de ce sa calce in picioare aceasta declaratie muta,atat de admirabila si precisa?
Se prefacu ca nu observase nimic si continua,pe tonul cel mai prietenos de care era in stare:

"Da,Nick-aproape-far'-de-cap este o adevarata figura.
Saracul incearca de atata timp sa intre in clubul Decapitatilor,dar nu corespunde din cauza ca...inca mai are cap,stii tu.
Dar de altfel este foarte prietenos si are o inima de aur...metaforic vorbind,bineinteles.
Totusi,eu as prefera-o pe Doamna Gri,dar banuiesc ca fiecare este mandru de casa din care face parte.
Sarbatorile de Craciun,daca alegi sa ti le petreci la Hogwarts,o sa aiba,intr-adevar,un farmec aparte,specific castelului.
Intotdeauna decoratiile sunt deosebite,sa numai zic de mancare si pentru ca totul sa fie perfect,castelul se goleste in mare parte si totul este cuprins de o liniste si de un calm desavarsit.
Iar daca iti place Vathatul si mai ales vrei sa il practici,o sa gasesti o gramada de fanatici ai sportului.Mie,personal,imi cam lipseste spiritul competitiv si nu prea inteleg jocul,dar..."

Se opri,deodata,si trase adanc aer in piept.
Vorbise mult prea mult,un obicei enervant pe care il punea in practica atunci cand era prinsa intr-o situatie jenanta.
Spera doar ca reusise sa treaca de momentul de mai devreme,fara a parea o insensibila absolut cicica.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Lun Noi 23, 2009 8:44 am

Din comportamentul fetei se observa prietenia pe care incerca sa i-o arate lui Melodee, si acest lucru o facu pe asiatica sa zambeasca.Nu era foarte sigura daca fata ii observase gestul de mai devreme dar nu prea conta.Ii asculta istorisirea care i se parea foarte interesanta, si era uimita ca ii spusese totul dintr-o singura suflare.Se parea ca in aceea fata zacea o tornada care mai izbucnea din cand in cand.

Astepta,si usor trecura cam doua ore.Cativa elevii susoteau pe holuri,si discutiile erau care mai decare mai aprinse.
"Ai auzit,mai dureaza cam doua ore si ajungem la Hogwarts"
Aceasta afirmatie care sa parea ca era sutinuta cu fermitate,o facu pe Melodee sa zambeasca, si facu un gest specific ei, atunci cand se bucura si anume si strnse pumnii usor aproape ca puteai trece un deget prin acea stramtoare, si aplauda cu ei, pumnii fiind tinuti pe verticala. Ii era un gest specific ei atunci cand eram bucuroasa si nerabdatoare in acelasi timp.

Incepu sa urmareasca filmul ce rula pe ferestrele vagonului.Deodata, auzi din nou glasul femeii durdulii "Bertie bott's cu toate aromele, broscute de ciocolata". Era acelasi text,parca invatat ca pe o poezie.Melodee nu se putu abtine si mai lua de data aceasta mai mult, dorind sa imparta si cu Maya.
"De care doresti?"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Mar Noi 24, 2009 8:38 am

"Inca doua ore si ajungem la Hogwarts,inca doua ore...",repeta Maya ca si cum ar fii incercat sa se autoconvinga de adevarul afirmatiei.
Daca in primele ore petrecute in tren,conversatiile cu pasagerii,muzica si cartile avusesera puterea de a mentine buna dispozitie a fetei,acum moralul ei se afla mult sub nivelul apei.
Starea de nerabdare se dovedi a fii una generala,incat pe holul trenului se imbulzeau din ce in ce mai multi elevi galagiosi.
Maya se ridica si trase perdelele din matase peste usa compartimentului,pentru a se indeparta putin de agitatia celorlalti.
Se aseza la loc si isi atinti privirea asupra ferestrei.Soarele nu mai avea mult si se cufunda in asfintit,semn ca va fii deja intuneric cand vor fii ajuns la Hogwarts.
Din cauza oboselii,castelul incepuse sa ii para o bucata de rai indepartata,iar spiridusii,care probabil in acel moment gateau pentru ea,niste ingeri veritabili.
Deodata,o voce stridenta o trezi din starea de amorteala in care se afla si o facu sa tresara speriata.

"Bertie bott's cu toate aromele,broscute de ciocolata"

Simpla pronuntie a cuvantului "ciocolata" o facu pe Maya sa sara in picioare si sa contrabaie prin buzunarele gentii in cautarea unui galion.
Melodee,insa,se dovedi a fii mult mai rapida,tocmai cand Maya isi gasi banii,ea avea deja in brate o multime de dulciuri.

"Un ceaun cu budinca,multumesc frumos!O sa am revansez eu..." se servi Maya si ii zambi recunoscatoare.

"Inca o ora si am ajuns la Hogwarts!" anunta un baiat de pe hol spre incantarea tuturor.
Sus In jos
Welow DNG
Anul I
Anul I

Data de inscriere : 05/12/2009
Numar mesaje : 32
Varsta : 21
Warning : 0%
Casa : Astropufi
Reputatie : 0
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   Sam Dec 05, 2009 9:40 pm

SI DNG se urcase in tren isi cumparase broaste de ciocolata bomboane explozive etc.
Mai era o ora DNG trebuia sa isi caute un vagon, toate erau ocupate pana cand a gasit un vagon cu o fata draguta.
-Pot sa stau si eu aici?-intreaba DNG
-Sigur!-raspunse ea asa de dragut
-Ma numesc DNG , Welow DNG-spuse baiatu
-Eu ma numesc Melodee,Melodee Redfox-zise ea
-In ce an esti?-intreba el
-Al doilea.Dupa cum te vad eu pe tine e primu an la tine nu?intreba ea
-Da-raspunse fericit DNG
Fara sa isi dea seama au si ajuns Hogwarts!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: In drum spre o noua lume...   

Sus In jos

In drum spre o noua lume...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: King's Cross :: Expresul de Hogwarts-
Mergi direct la:  

Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog