Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

Salvati-l pe Catalin

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Raizen Isildur
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 01/01/2008
Numar mesaje : 3095
Varsta : 32
Warning : 0%
Casa : Adult
Stare Relatie : Intr-o relatie cu Kayla A. Summers
Reputatie : 817
Galeoni : 65
Animal : 'Sarsar' - Lup
Functii : Manager la Gringotts

MesajSubiect: Salvati-l pe Catalin   Vin Sept 26, 2008 8:51 am

Acest om m-a impresionat foarte mult, si m-a intristat povestea sa. Din pacate, la varsta mea, nu am cum sa-l ajut cu bani, asa ca incerc sa-l ajut prin alt moduri.

Am postat aici in speranta ca cineva va vrea si va putea sa-l ajute pe Catalin cu o suma cat de mica de bani, sau cu ce poate el mai bine. Va multumesc din suflet.

SALVATI-L PE CATALIN

DRAGOSTEA ● Un motiv pentru a lupta cu o boalã cumplitã
"Pacient în etate de 33 de ani, diagnosticat la 19 ani cu atrofie musculară progresivă – forma Kugelberg-Welander, acuzând agravarea deficitului motor cu imposibilitatea mersului...", așa începe epicriza lui Cătălin Dănăilă, din Galați, întocmită la Spitalul Elias acum un an.

Până acum vreo doi ani, Cătălin mergea cu prietenii la pădure, se plimba pe-afară, mergea la piață... Dar, din ce în ce, drumul către piață a început să se scurteze. Și s-a scurtat mai întâi cu 10 metri, cu 20... Până când s-a oprit la fereastra din cameră.

"Acum merg ținându-mă de pereți, dar după 3-4 metri obosesc", ne-a descris Cătălin starea lui actuală. Programul lui zilnic: dimineața se trezește, mama îl ajută să se ridice și să coboare din pat. După ce-și face toaleta, tot mama îl susține să se așeze pe scaunul din fața calculatorului, unde rămâne până seara târziu, când este ajutat să se așeze în pat.

ȘI A GÅSIT-O PE EA. Calculatorul a rămas singura legătură cu lumea exterioară. Și, dacă până în urmă cu doi ani era spectator la instalarea propriei neputințe, de când a cunoscut-o pe ea, pe internet, s-a hotărât să lupte cu boala. Pentru dragoste. "Ea mi-a redat zâmbetul, speranța, dorința de a lupta și a învinge. Ea m-a acceptat așa cum sunt, fără să-mi ceară nimic deosebit în schimb, uluindu-mă de-a dreptul prin ușurința cu care privea lucrurile, prin caracterul și bunătatea ei total desăvârșite, fără să mă compătimească măcar o clipă. O iubesc ca un nebun, pentru că e și simplu să fac asta, are toate calitățile unui om, e de o frumusețe răpitoare, tăindu-mi răsuflarea ori de câte ori o văd", curg rândurile lui Cătălin, scrise parcă dintr-o suflare. Ea e din București. Cu ajutorul unui bun prieten a ajuns la ea și au locuit împreună câteva luni. Tot ea împreună cu mama ei l-au dus la Spitalul Elias acum un an.

SINGUR. La medic a mai fost o dată, în ’92, când a fost diagnosticat, la Iași. Ține minte că parcă atunci ar fi spus medicul ceva de recuperare, dar nu e sigur. Nu a făcut deloc gimnastică recuperatorie, iar la Elias a aflat că, dacă ar fi făcut, nu ar fi ajuns în stadiul ăsta. "Medicul a certat-o pe mama prietenei mele. A crezut că e mama mea... Dar nici nu aveam cum să fac recuperare. Îți trebuie un însoțitor, iar ai mei trebuie să meargă la muncă. Mai era vorba și de bani. Le-am spus alor mei că trebuie neapărat să fac gimnastică recuperatorie, dar cred că nu conștientizează cât de mult am involuat. Că și eu am idealuri, dorințe", oftează Cătălin. Cătălin nu mai poate ieși din casă decât rareori, sprijinit de două persoane, pentru că e "destul de mare", după cum spune el, are 1,86 m, dar și pentru că are de coborât două etaje, iar pentru el și o bordură este un obstacol de netrecut fără ajutor. Nu are aparate de gimnastică, mai face el ceva exerciții în pat, așa cum poate. Chiar dacă în foaia de ieșire de la Elias se recomandă un tratament susținut, Cătălin nu a avut ocazia să-l urmeze. Este încadrat cu grad de handicap I și primește o pensie de 2,5 milioane lei vechi.

O LUMINIȚÅ, DEPARTE… Împreună cu iubita lui a căutat metode de recuperare și au aflat de tratamentul cu celule stem. A scris la clinica din China care face astfel de intervenții și a primit răspuns pozitiv. Trebuie să se programeze. Însă n-a avut curajul, deoarece nu are banii necesari, 26.900 USD. Apoi, dacă-și permite și operația pe măduvă, necesară, aceasta mai costă 4.750 USD. Are nevoie de bani de transport și de cazare pentru el și însoțitorul lui. Iar ca să facă programarea, în două săptămâni trebuie să plătească un avans de 20% din costul total. Și el nu are decât 600 de euro de la un prieten. Atât.

"V-am scris pentru că mi-am dat seama că trebuie să lupt doar eu pentru mine. Cred în visul meu și știu că se va materializa cu ajutorul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu lucrează prin oameni. "

Speranță
"Vă rog să mă ajutați să pot strânge măcar o parte din bani. Vă rog din suflet să-mi dați o speranță!" Cătălin are nevoie de peste 30 de mii de euro pentru o operație în China cu celule stem. Tânărul a decis să lupte de dragul iubitei sale pe care a întâlnit-o pe internet.
Pentru cei care doresc să-l ajute să-și împlinească visul, Cătălin Dănăilă poate fi contactat la unul din numerele de telefon: 0236.31.58.32, 0730.51.34.80 sau pe adresa de e-mail: pasarea_eagle@yahoo.com.

SALVATI-L PE CATALIN

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.thugnature.info

Salvati-l pe Catalin
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Cafenea-
Mergi direct la:  

Creati un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog