Forumul s-a mutat !

WWW.DARKMARK.NET

Folositi optiunea Lost Password (click aici) pentru a va genera o noua parola. Acest lucru este necesar pentru a va putea accesa din nou contul deoarece parolele nu s-au pastrat.

Daca intampinati dificultati sau probleme trimiteti-mi un mail la raizen@sitefrost.com
 DarkMark RPG 
Header Bottom
Body Head

AcasaInregistrareConectare

Distribuiți | 

Recomanda o carte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 31/01/2010
Numar mesaje : 8827
Varsta : 22
Warning : 0%
Casa : Cercetasi
Stare Relatie : In a relationship with Edward Rochester
Reputatie : 1860
Galeoni : 32
Animal : Bufnita alba - Eowyn;
Functii : Ajutător în aripa spitalului; Sef de Casa la Cercetasi; Job Manager

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Mier Iun 23, 2010 7:31 am

eu am inceput sa citesc "Pe aripile vantului"
am terminat deja primul volum si pot spune ca e o carte ce merita citita I love you
in legatura cu Nicholas Sparks, vreau sa fac rost de cartea "Dear John" Smug tot el a scris'o I love you as vrea sa o citesc in engleza, la fel cum am citit si "A walk to remember"
unele traduceri sunt jalnice, mai ales la cartile astea noi..cel putin la Twilight, le'am citit mai intai in romana si am regretat..in engleza, sunt mult mai multe faze scoase, gen expresii intraductibile peste care s'a sarit..si mult mai tari I love you

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.facebook.com/Lexie95
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 30/04/2010
Numar mesaje : 3660
Varsta : 25
Casa : Adult
Stare Relatie : Single.
Reputatie : 446
Galeoni : 241
Animal : Motan negru - Salem
Functii : Vanzatoare "Robe si pelerine pentru toate ocaziile"

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Mar Iun 29, 2010 8:03 am

Ai mare dreptate , Bell. Wink

Va recomand "Cainii Razboiului". Este scris de Sven Hassel , care povesteste prin intermiedul acestor romane trairile din razboi . Sunt multe volume , printre care eu am doar sase : Desertul damnatilor , Legiunea blestematilor , Camarazi de front , Stepa mortii , Gestapo si Blindatele mortii. Daca o sa cititi , poate o sa va para unele faze cam dure , dar sunt superbe cartile. Si are si umorul ei propriu I love you

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.darkmark.org
Eduard Black
Anul IV
Anul IV

Data de inscriere : 01/07/2010
Numar mesaje : 261
Varsta : 18
Casa : Astropufi
Reputatie : 14
Galeoni : 66

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Iul 03, 2010 1:46 am

eu recomand cartea Fetita Celei De-a Sasea Luni,este vorba despre o fetita a carui parintii plecau mereu la munca in alte orase indepartate,si ea statea imprena cu matusile ei,pana la urma se duce la bunici si afla ca bunicul ei a murit,iar dupa aceea afla ca bunicul ei era alchimist si devine si ea alchimista,dupaia afla de un om rau printro caseta de la bunicul ei,dupa afla ca bunicul ei nu murise , doar isi parasise corpul,spiritul lui plecase pe ce-a de-a sasea luna.In total sunt 4 volume
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Iul 03, 2010 1:50 am

^^ am citit si eu cartea aia, Ed I love you
si a fost foarte tare I love you
asa, eu mai recomand "Ratiune si simtire" de Jane Austen..pentru cei care au citit "Mandrie si prejudecata" sigur va fi o placere sa o cititi pe asta Laughing e o poveste asemanatoare, doar ca aici accentul nu e pus pe calitatile negative, cu pe blandete, gandire limpede si bun-simt..mie mi'a placut enorm, gen romance amestecat cu drama Smug I love you

[color=#D1D1E0][font=pristina][size=18]I loved him against reason..against promise..against peace..against hope..against happiness.
Against all discouragement that could be.. (Charles Dickens) [/font][/size][/color]
[/center]
Sus In jos
Alice Morris
Sef De Casa
Sef De Casa

Data de inscriere : 17/03/2010
Numar mesaje : 4338
Varsta : 21
Casa : Astropufi
Reputatie : 675
Galeoni : 292
Animal : Bufnita alba - Abigail
Functii : Vanzatoare "La Trei Mături"; Profesoara "Aparare contra magiei negre"; Sef de Casa la Astropufi

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Iul 03, 2010 2:34 am

o colega dea mea a citti seria Ftetita celei dea sasea luni, si mia trezit si mie interesul, si le am in vedere pentru a le citi in viitor

am recitit zilele astea Alice in tara minunilor[o carte care incepe cu numele meu]
am mai citito odata cand eram in cls a 3a, deci nu mai tineam minte cine stie ce din ea
caartea este foarte amuzanta, si autorul Lewis Carroll este pur si simplu ciudat de uimitor
totul este foarte amuzant, si nai ce mare lucru sa intelegi din carte, fiindca se prezinta doar o serie de intamplari prin care trece Alice, care la final se dovedesc a fi un vis
Cartea are si o continuare, Alice in tara din oglinda, din care am citit doar cateva pagini, dar vreau sa o termin cat mai curand[dak stau si citesc si nu ma uit la filme sau la GG o termin azi sau maxim maine Laughing ]

[font=georgia][b][i][color=#87ceeb]
[/color][/center][/i][/font][/b][center][b][font=magicmedieval][size=20][color=black]B[u]G[/u]S Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://twitter.com/georgasweet
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Iul 03, 2010 3:15 am

^^ am citit si oglinzile si minunile, Al Smug I love you
si mi'au placut amandoua Laughing
ca sa nu fie OFF de tot..vreau sa citesc "Mansfield Park" de jane austen Thinking actiunea e cam la fel cu cea din operele pe care le'am amintit mai sus I love you deci sigur imi va placea Laughing

[/center]
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 02/10/2009
Numar mesaje : 7042
Varsta : 23
Stare Relatie : Intr'o relatie cu Alec Meester
Reputatie : 1679
Galeoni : 915
Animal : Cissy - pisica Albastru de Rusia
Functii : Ajutător pentru bibliotecă; Profesoara de "Farmece"

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Mar Iul 06, 2010 8:49 pm

Stiu ca aceasta carte a mai fost recomandata de Desiree , dar nu ma pot abtine .
Chiar merita citita .

The Awakening [ Trezirea ] de L. J. Smith

Este primul volum din "Jurnalele vampirilor "
Aseara m'am pus pe citit si l'am terminat acum I love you
E o carte superba , si nu seamana deloc cu seria " Amurg " .
Nici macar cu serialul nu prea seamana , personajele fiind total diferite.

[font=Georgia][center][color=#800000][b][size=18]- Bella Emily Rose -[/size]

[size=13]" I will always love you "
[i]Because deep down inside
there is a part of you that feels for her. [/i]

[/b]
[right][b][i]I love you , Dess.[/i]

[/b][/right] [/color][/center][/font][/size]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://live-love-dream.blogspot.com/
Briana Brighton
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 05/08/2008
Numar mesaje : 938
Reputatie : 76
Galeoni : 64

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Mier Iul 07, 2010 7:42 am

Am citit de curand, la inceputul vacantei 4 romane politiste(si primele de acest fel) pe care vi le recomand: "Crima din Orient Express" si "Zece negrii mititei" de Agatha Christie si "Cianura pentru un suras" si "Buna seara, Melania!".

Stiu ca in topicul acesta ar trebui sa vorbim doar despre o carte asa ca o sa va spun cateva cuvinte doar despre "Zece negrii mititei". Stilui autoarei este, din punctul meu de vedere, putin cam exagerat, destul de indepartat de realitate, dar in acelasi timp captivant.In aceasta carte 10 oameni care aparent nu au nimic in comun sunt chemati din diverse motive pe o insula, unde afla ca toti sunt autorii unor asasinate(unele nu chiar atat de evidente), care au ramas nepedepsite.Rand pe rand acestia sunt ucisi in timp ce incearca sa descopere cine este asasinul...

P.S.: Ati citit "Noua si scurta viata a lui Bree Turner", scrisa de autoarea romanelor Amurg? Eu am citit imediat ce a aparut, chiar eram curioasa si mi s-a parut destul de draguta, in stilul acela destul de banal, dar cat de cat interesanta.
Sus In jos
Clark Salvatore
Anul II
Anul II

Data de inscriere : 08/07/2010
Numar mesaje : 55
Reputatie : 1
Galeoni : 75

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 3:02 am

Daca e cineva care nu a citit trilogia care s-a transformat in cvatrilogie "Mostenirea" de Christopher Paolini sau mai bn cunoscuta sub numele primei carti Eragon cititi-le....a 4 a e in curs de aparitie....Shogun pentru cei carora le place cultura japoneza....alte carti fantasy faine...cititi de la Erik L'homme sau Lois MCMaster Bujold.
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

Data de inscriere : 01/09/2009
Numar mesaje : 5594
Stare Relatie : Casatorita cu Bells. [Accept relatii extraconjugale:)]
Reputatie : 1201
Galeoni : 100
Animal : Pisica birmaneza - Nightshade
Functii : Ajutător pentru bibliotecă

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 3:43 am

Eragon am citit doar primul volum Sigh E super I love you
Pacat ca biblioteca nu avea si volumul II Straight face De cumparat,l-as cumpara,dar nu am bani... Crying or Very sad Laughing
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blacklov3emo.wordpress.com/
Clark Salvatore
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 4:36 am

E naspa treaba ca-s scumpe cartile in general...
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 6:18 am

Sunt prea scumpe Sigh
De exemplu "Jurnalele vampirilor-Furia" costa 40 de lei si are doar vreo 280 de pagini Thinking E mult prea mult,acum cativa ani cred ca ar fi costat doar vreo 30 de lei Straight face
Si eu imi cumpar carti din banii mei (cand sunt parintii in toane bune si ma lasa Laughing ),dar cred ca acum cu criza nu mai am nicio sansa Crying or Very sad
Si la biblioteca gasesti doar carti de astea romanesti sau romane clasice Straight face E aiurea,sa fie 24456 de volume cu Poezii de Eminescu si doar un volum din Stapanul Inelelor ( am luat un exemplu,prin Botosani la B. judeteana asa am vazut Thinking Laughing )

Ca sa nu fie total OFF....m-am gandit sa imprumut de la biblioteca Cronicile Vampirilor Thinking Sper acum doar ca au Interviu cu un vampir I love you
Sus In jos
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 6:24 am

Mda , nu ca as avea eu o gramada de bani sau numai stiu eu ce ( nu's milionara Laughing ), insa degeaba mi-as strange pentru o carte sau altceva ca oricum ii cheltui rapid. Straight face
Asa ca nu ma mai silesc sa cumpar unele carti...Thinking Ori le imprumut , ori le iau de la biblioteca ori citesc pe net for free I love you Chiar daca unele sunt in engleza si nu traduse I love you

ON: Clark , thanks Wink
Cred ca am sa ma apuc si eu de citit Eragon Thinking

[b][font=Segoe Print]Heaven doesn't want me and Hell's afraid I'll take over[/font][/b]

[b][font=MagicMedieval][size=20][color=black][u]B[/u]GS Sisters \m/ [/font][/color][/size][/b][/center]
Sus In jos
Sophia Mason
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 10/05/2010
Numar mesaje : 872
Reputatie : 37

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 6:30 am

eu mam apucat de citit blonde de milioane
desi nam terminat inca, pana acum cartea e foarte tare,
da stiu, cartile in ziua de azi sunt cam scumpe si de obicei nu am bani sa mi le cumpar pe cele pe care le vreau si nu ma injosesc cerandui bani mamei ca oricum stiu ca numi da rofl

vreau sa ma apuc de citit Twilight da nu reusesc sa le gasesc la biblioteca pentru ca sunt rezervate pentru vreo 2 ani sau asa ceva.
daca nu le gasesc nici la biblioteca cred ca o sa le imprumut de la cineva care le are
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 6:36 am

Sophia Mason a scris:

vreau sa ma apuc de citit Twilight da nu reusesc sa le gasesc la biblioteca pentru ca sunt rezervate pentru vreo 2 ani sau asa ceva.

Serios? Laughing
Cati oameni Twilight-addicted pot exista? Rolling eyes Laughing
Sus In jos
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Iul 11, 2010 6:43 am

Ah , am uitat...Laughing
M-am apucat si eu acum de "Ciresarii" Laughing Am citit primele doua carti doar I love you Insa miercuri parca apare la Jurnalul si editia cu cartea a treia I love you Ca in fiecare saptamana...De obicei de acolo imi iau cartile Laughing Si mai mult de 10-20 lei nu costa.
Imi place in special prima carte I love you

Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Iul 15, 2010 8:07 am

Eu, sincer, le recomand acelora carora le plac animalele, in special cainii, cartea ''Io & Marley'' [pe italiana; se traduce ''Eu & Marley''] dar o gasiti in Romania si in varianta in romana.. Thinking
Eu o citesc acum in varianta pe italiana, si e superba. Thinking

E vorba despre doi tineri, abia casatoriti, care iubesc mult cainii si decid sa isi ia un pui de Labrador. Well.. nici nu se gandesc la faptul ca acest mic pui de Labrador va face muuulte prostioare. Laughing I love you
E superba.. Smug atat va pot spune deocamdata, pentru ca eu am ajuns abia la capitolul III. Laughing I love you

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Clark Salvatore
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Iul 15, 2010 8:35 am

Isabella nu ai vazut filmul?Very Happy
Sus In jos
Isabella River
Master Wizard
Master Wizard

Data de inscriere : 18/08/2009
Numar mesaje : 5232
Stare Relatie : Married to Matt River.
Reputatie : 1082
Galeoni : 900
Animal : Rottweiler - Warro
Functii : Vanzatoare Ollivander`s ; Profesor de "Ierbologie"

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Iul 15, 2010 8:48 am

Stiu ca afost ecranizarea in 2008 sau 2009 Thinking Dar nu m-am uitat. Thinking
Prefer cartile uneori.. Thinking Desi ma intereseaza vad si filmul.. Laughing Laughing I love you

[size=9][color=#E9CFEC]- Accept PowerPlay doar in cazul Kennyei, al lui Matt, Bellei si al lui Dess. - [/size][/color]

[size=9][color=#E9CFEC]Adrian Ivashkov: "Visele nu se compară niciodată cu realitatea, micuțule dhampir."[/color][/size]
Copyright © 2010-2011 Tocarea Ficaților rapid, ușor și cu plăcere S.R.L. All rights reserved to Kennya & Isa.

[/center]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://makeitfly.wordpress.com/
Clark Salvatore
Anul II
Anul II

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Iul 15, 2010 8:54 am

E cu Owen Wilson...nu stiam ca exista carte...ar fi fost fain sa o citesc inainte sa vad filmul...oricum fain si filmul...ca oricare altul cu Owen Wilson
Sus In jos
Bella Emily Rose
Godlike Wizard
Godlike Wizard

Data de inscriere : 02/10/2009
Numar mesaje : 7042
Stare Relatie : Intr'o relatie cu Alec Meester
Reputatie : 1679
Galeoni : 915
Animal : Cissy - pisica Albastru de Rusia
Functii : Ajutător pentru bibliotecă; Profesoara de "Farmece"

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Iul 15, 2010 7:12 pm

Eu mi'am cumparat acum doua zile cartea " Draga John " de Nicholas Sparks .
Inca nu am terminat'o , dar mi se pare foarte interesanta , si fata de alte carti are un pret destul de acceptabil.
Cum am precizat si mai sus , inca nu am terminat'o , dar cred ca merita citita Wink

[font=Georgia][center][color=#800000][b][size=18]- Bella Emily Rose -[/size]

[size=13]" I will always love you "
[i]Because deep down inside
there is a part of you that feels for her. [/i]

[/b]
[right][b][i]I love you , Dess.[/i]

[/b][/right] [/color][/center][/font][/size]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://live-love-dream.blogspot.com/
Helena Daphne Lee
Godlike Wizard
Godlike Wizard

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Vin Iul 16, 2010 5:53 am

Hehe Very Happy M-am apucat si eu de "Aripile Vantului" si e super pana unde am citit Wink
In viitorul apropiat am sa citesc "Stapanul Inelelor" si "Cronicile Vampirilor" I love you Toate seriile Smile

Sus In jos
Briana Brighton
Anul VI
Anul VI

Data de inscriere : 05/08/2008
Numar mesaje : 938
Reputatie : 76
Galeoni : 64

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Vin Iul 16, 2010 7:48 am

Helena, si eu citesc "Pe aripile vantului" si imi place foarte mult pana acum... I love you
Sus In jos
Bell Evans
Sef De Casa
Sef De Casa

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Vin Iul 16, 2010 7:51 am

Eu citesc "Scarlett" acum I love you e o continuare de la "Pe aripile vantului" doar ca e scrisa de o alta autoare..si pot sa spun ca e la fel de buna ca romanul initial..actiunea infatiseaza viata lui Scarlett, dupa ce a trecut prin toate aventurile din romanul anterior..
si "Pe aripile vantului" a fost superb I love you cel mai tare roman I love you

[/center]
Sus In jos
Desiree Katherine Rose
Anul VII
Anul VII

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Vin Iul 16, 2010 11:52 pm

Bell Evans a scris:
Eu citesc "Scarlett" acum I love you e o continuare de la "Pe aripile vantului" doar ca e scrisa de o alta autoare..si pot sa spun ca e la fel de buna ca romanul initial..actiunea infatiseaza viata lui Scarlett, dupa ce a trecut prin toate aventurile din romanul anterior..
si "Pe aripile vantului" a fost superb I love you cel mai tare roman I love you

Continuarea "Scarlett" a fost chiar mai buna decat m-am asteptat Thinking Avand in vedere ca e o autoare diferita si stilul e diferit chiar mi-a placut Smug I love you
Si finalul cartii mi se pare bestial,desi cam putin probabil in lumea reala Rock On Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   

Sus In jos

Recomanda o carte
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DarkMark RPG :: Lumea Incuiatilor :: Cafenea-
Mergi direct la:  

creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog gratuit